fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015

Żółta karta do Senatu, biała broszura do Sejmu

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Lokale wyborcze w niedzielę czynne będą od godz. 7 do 21. Zaraz potem, dzięki badaniu exit poll, dowiemy się, kto wygrał wybory. PKW pierwsze wyniki poda w poniedziałek.

O północy w piątek rozpocznie się cisza wyborcza. Potrwa ona do zakończenia głosowania, czyli co najmniej do godz. 21 w niedzielę. Państwowa Komisja Wyborcza może ją jednak przedłużyć. Stało się tak w drugiej turze elekcji prezydenckiej, bo w jednym z lokali zmarł wyborca i głosowanie trwało tam dłużej.

Za publikowanie sondaży wyborczych w okresie ciszy grozi nawet 1 mln zł kary. W tym czasie nie można też agitować. PKW przypomina, że cisza obowiązuje również w internecie. Wszystkie przypadki jej naruszenia należy zgłaszać policji. 

W niedzielę czynnych będzie w całym kraju 27 860 obwodowych komisji, a uprawnionych do głosowania będzie 30,7 mln osób.

Wyborca otrzyma białą książeczkę z kandydatami do Sejmu (na pierwszej stronie jest informacja o wyborach, na drugiej spis treści, a dopiero na kolejnych listy poszczególnych komitetów wyborczych), a także żółtą kartę z kandydatami do Senatu. W broszurze i na karcie, aby głos był ważny, trzeba postawić po jednym krzyżyku przy wybranym nazwisku.

Po zakończeniu głosowania trzy stacje telewizyjne – TVP, TVN 24 i Polsat News – podadzą sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos.

W poniedziałek PKW planuje ogłosić, które komitety przekroczyły próg wyborczy, a we wtorek podać szczegółowe wyniki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA