Lista zakazanych utworów na ślubach kościelnych

Rok 2020 to wyjątkowo pechowy sezon ślubny dla par młodych. Najpierw pandemia zmusiła do zmiany terminu lub całkowitego odwołania uroczystości, później okazało się, że ci, którzy ślub kościelny planują w 2021 roku, nie będą mogli swobodnie wybrać oprawy muzycznej.

Publikacja: 04.01.2021 14:00

Lista zakazanych utworów na ślubach kościelnych

Foto: AdobeStock

W związku z końcem 2020 roku przypominamy najciekawsze i najważniejsze teksty opublikowane w "Rzeczpospolitej" w minionych 12 miesiącach. Dziś przypominamy opublikowany 10 sierpnia 2020 r. tekst Aleksandry Świder na temat utworów zakazanych na ślubach kościelnych.

W internecie pojawiają się listy zakazanych utworów, których nie będzie można wykonywać podczas mszy. Wśród nich - kultowe "Ave Maria".

Listę opublikowała Diecezja Płocka. Jednak inne diecezje popierają ten pomysł.

- Trzeba może ustalić kanon piosenek zakazanych, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii - powiedział ks. Andrzej Turka, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej w "Gościu Niedzielnym".

Kościół stworzył także specjalny, obowiązkowy kurs dla wykonawców, na którym dowiedzą się m.in. jakie piosenki są dozwolone.

Czytaj także: Ślub kościelny - zmiana przepisów w 2020 roku

"W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu" - informuje na stronie internetowej Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie.

Diecezja Płocka podaje, że od 1 stycznia 2021 roku wszystkie osoby, które pragną pełnić posługę muzyczną podczas udzielania sakramentu małżeństwa będą zobowiązane do ukończenia kursu liturgicznego. Ksiądz proboszcz, wikariusze lub organista będą mieli prawo zażądać okazania stosownej legitymacji, która zostanie wydana po odbyciu kursu.

Kurs będzie kosztował 150 zł.

Wśród utworów, których nie można wykonywać w trakcie mszy, znalazły się m.in.:

- „Hallelujah" Leonarda Cohena

- "All you need is love" The Beatles

- "Love Is In The Air" Johna Paula Younga

"You Raise Me Up" Josha Grobana

- "Perfect" Eda Sheerana

- "Niech mówią, że to nie jest miłość" Piotra Rubika

- "Ave Maria" Jana Sebastiana Bacha.

- "Serce Matki" Mieczysława Fogga

Każdy utwór, który nie jest pieśnią religijną, nie spełnia wymagań i zgodnie z nowymi przepisami nie będzie mógł być wykonywany ani podczas ceremonii zawierania małżeństwa, ani w trakcie żadnej innej mszy.

- Takie ograniczenia to spory zawód dla Par Młodych, które na wiele tygodni przed ślubem układają repertuar na ten najważniejszy moment całego dnia, jakim jest msza święta - mówi Justyna Białousewicz-Suczyńska, konsultantka ślubna, założycielka Agencji Melonik i Welonik, Członek Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych.

- Najbardziej dziwi mnie, że na liście znalazł się utwór "Ave Maria". Nie kojarzę ślubu, na którym by się nie pojawił. To kultowa pieśń podczas uroczystości w kościele, jak Marsz Mendelsona - dodaje.

Narzeczeni, którzy planowali wesele w tym roku, przez pandemię zmuszeni byli do zmiany planów, sposobu organizacji, terminu lub całkowitego odwołania wesela. Każda decyzja związana była z rezygnacją choć z części marzeń. Wprowadzenie kolejnych ograniczeń to zburzenie następnych pragnień przyszłych nowożeńców.

- Odkąd istnieje swobodna możliwość zawierania ślubów cywilnych w plenerze, Młode Pary znacznie częściej wybierają tę formę zaślubin. Oczywiście organizacja plenerowego ślubu kościelnego jest możliwa, jednak wymaga dopełnienia wielu formalności i nie zawsze dochodzi do skutku. Ślub w kościele również wymaga od narzeczonych podjęcia więcej czynności (np. nauki przedmałżeńskie, zgoda na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii etc.), niż w przypadku ślubu cywilnego. Zdarza się także, że parafia nie zgadza się na wykonanie dekoracji kościoła przez osobę wybraną przez nowożeńców. Wprowadzenie kolejnych ograniczeń i wymogów może spowodować, że ślubów kościelnych będzie jeszcze mniej - wskazuje konsultantka.

Nie wiadomo jednak, co z pieśniami inspirowanymi ww. utworami, tzn. słowami o charakterze religijnym, śpiewanymi na melodię znanych piosenek, które znajdują się na liście utworów zakazanych.

Niewiadomą pozostaje również, czy ograniczenia w wyborze repertuaru oraz obowiązkowy kurs wpłynie na ceny usługodawców zapewniających oprawę muzyczną podczas mszy.

Przepisy wejdą w życie od 2021 roku.

W związku z końcem 2020 roku przypominamy najciekawsze i najważniejsze teksty opublikowane w "Rzeczpospolitej" w minionych 12 miesiącach. Dziś przypominamy opublikowany 10 sierpnia 2020 r. tekst Aleksandry Świder na temat utworów zakazanych na ślubach kościelnych.

W internecie pojawiają się listy zakazanych utworów, których nie będzie można wykonywać podczas mszy. Wśród nich - kultowe "Ave Maria".

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe