W sądzie i urzędzie

Historia pojazdu z zagranicy w CEPiK 2.0

123RF
W programie CEPiK 2.0 resort cyfryzacji umożliwił poznanie historii samochodu, zanim zostanie zarejestrowany w kraju.

Dotychczas w systemie Historiapojazdu.gov.pl widać było tylko te pojazdy sprowadzone z zagranicy, które znalazły się w CEPiK. Od 15 stycznia usługę rozszerzono na zagraniczne auta, które jeszcze w niej nie figurują, ale już są na sprzedaż.

Usługa jest darmowa, a by z niej skorzystać, należy się zalogować przez zaufany profil (eGO). Ma to umożliwić dostęp do usługi, a zarazem zapobiec przed masowym pobieraniem z niego danych. By sprawdzić samochód, wystarczy znać jego numer rejestracyjny i VIN oraz datę pierwszej rejestracji (także tej zagranicznej).

System pozwala sprawdzić samochody z niektórych krajów UE (Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) oraz USA i Kanady.

Jeśli jest w którejś z zagranicznych baz, w zakładce „dane zagraniczne" wyświetli się ostrzeżenie, że auto jest kradzione, powypadkowe, przeznaczone do złomowania, uszkodzone, niedopuszczone do ruchu lub o tym, że służyło jako taksówka lub jego licznik został przekręcony. Alert oznaczony będzie czerwonym wykrzyknikiem. System poinformuje też, jeśli auto nie figuruje w żadnej z dostępnych baz.

Portal istnieje od czerwca 2014 r. i cieszy się dużą popularnością.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL