CDZ pro bono ws. zwolnionego katechety

Kancelaria Chajec Don-Siemion & Żyto w ramach działalności pro bono reprezentowała przed Sądem I instancji oraz Sądem II instancji, nauczyciela historii, który był także katechetą, a jednocześnie należał do związku zawodowego. Sprawa dotyczyła bezprawnego zwolnienia z pracy w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu.

Publikacja: 28.09.2017 17:32

CDZ pro bono ws. zwolnionego katechety

Foto: Fotolia

Główny zarzut dotyczył nierównego traktowania pracowników ze względu na sposób zatrudnienia i rozwiązania umowy o pracę. Szkoła rozwiązała bowiem z nauczycielem stosunek pracy z powodu cofnięcia mu tzw. misji kanonicznej do nauczania religii bez względu na przysługującą pracownikowi ochronę z tytułu przynależności do związku zawodowego.

Sąd I instancji, chociaż nie uwzględnił zarzutu nierównego traktowania, przyznał jednak zwolnionemu nauczycielowi odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy. Sąd II instancji, zmieniając dodatkowo wyrok na korzyść pracownika, przywrócił go do pracy na stanowisku nauczyciela historii i przyznał mu wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama