fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W kancelariach

CDZ pro bono ws. zwolnionego katechety

Fotolia
Kancelaria Chajec Don-Siemion & Żyto w ramach działalności pro bono reprezentowała przed Sądem I instancji oraz Sądem II instancji, nauczyciela historii, który był także katechetą, a jednocześnie należał do związku zawodowego. Sprawa dotyczyła bezprawnego zwolnienia z pracy w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu.

Główny zarzut dotyczył nierównego traktowania pracowników ze względu na sposób zatrudnienia i rozwiązania umowy o pracę. Szkoła rozwiązała bowiem z nauczycielem stosunek pracy z powodu cofnięcia mu tzw. misji kanonicznej do nauczania religii bez względu na przysługującą pracownikowi ochronę z tytułu przynależności do związku zawodowego.

Sąd I instancji, chociaż nie uwzględnił zarzutu nierównego traktowania, przyznał jednak zwolnionemu nauczycielowi odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy. Sąd II instancji, zmieniając dodatkowo wyrok na korzyść pracownika, przywrócił go do pracy na stanowisku nauczyciela historii i przyznał mu wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny.

„Sąd Okręgowy potwierdził, że zwolnionemu pracownikowi przysługiwała szczególna ochrona związkowa przed rozwiązaniem stosunku pracy jako nauczycielowi historii, ponieważ mimo posiadania formalnego skierowania do nauczania religii, w rzeczywistości uczył on historii w pełnym wymiarze godzin. Jednocześnie Sąd uznał, że nie ma przeciwskazań do przywrócenia go do pracy na stanowisku nauczyciela historii" – mówi mec. Piotr Kryczek, wspólnik w Kancelarii Chajec, Don-Siemion i Żyto.

Pracownika reprezentowali pro bono prawnicy Kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto sp. k. – r.pr. Piotr Kryczek oraz adw. Weronika Papucewicz, a także Justyna Klimek – aplikantka radcowska z kancelarii Bartoszewska Binkowski w Poznaniu.

 Weronika Papucewicz

Piotr Kryczek

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA