Reklama
Rozwiń

Czy rada powiatu może podjąć uchwałę o udzieleniu zarządowi absolutorium

Wniosek komisji rewizyjnej dotyczący nieudzielania absolutorium, nie stoi na przeszkodzie przeprowadzeniu głosowania w przedmiocie udzielenia absolutorium.

Publikacja: 05.06.2018 05:40

Czy rada powiatu może podjąć uchwałę o udzieleniu zarządowi absolutorium

Foto: 123RF

Wkrótce na sesji rady powiatu będzie podjęta kwestia absolutorium. Komisja rewizyjna zamierza wnioskować o nieudzielenie absolutorium. Czy dopuszczalne jest podjęcie uchwały przez radę powiatu o udzieleniu absolutorium zarządowi powiatu w przypadku, gdy komisja rewizyjna wystąpiła z wnioskiem o nieudzielanie absolutorium, w następstwie, którego nie podjęto uchwały w sprawie nieudzielania absolutorium?

Należy zaznaczyć, że nie znajdziemy wprost odpowiedzi na podane zagadnienie w przepisach prawa. Konieczne jest spojrzenie na ten problem z szerszej perspektywy, z uwzględnieniem stosownych regulacji ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, w tym dotyczących istoty funkcjonowania komisji rewizyjnej jednostki samorządu terytorialnego oraz orzecznictwa. I tak, w art. 16 ww. ustawy postanowiono, że rada powiatu kontroluje działalność zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych. W tym celu powołuje komisję rewizyjną. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 14 ust. 1, oraz będących członkami zarządu (ust. 2). Z kolei w ust. 3 ww. artykułu ustawodawca określił, że komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu powiatu i występuje z wnioskiem do rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono