Przedłużenie zezwolenia na sprzedaż alkoholu gmina może zmienić

To, że podmiot prowadzący sklep posiadał pozwolenie na sprzedaż alkoholu, wcale nie oznacza, że może je otrzymać na nowy okres.

Publikacja: 17.05.2016 05:00

Przedłużenie zezwolenia na sprzedaż alkoholu gmina może zmienić

Foto: 123RF

Nawet jeżeli okoliczności faktyczne wydania dokumentu się nie zmieniły, przedsiębiorca może nie uzyskać pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 11 maja 2016 r. (sygn. II GSK 2995/14). Rozpatrywana przez sąd sprawa dotyczyła zezwolenia na sprzedaż piwa i napojów o zawartości alkoholu o zawartości do 4,5 proc.

Komisja odrzuca wniosek

Gdy Andrzej K. wystąpił do władz Wrocławia o zezwolenie na sprzedaż w prowadzonym przez siebie sklepie spożywczym piwa oraz innych napojów o zawartości alkoholu do 4,5 proc., wniosek negatywnie zaopiniowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jako przyczynę negatywnej opinii wskazano niezgodność lokalizacji punktu sprzedaży napojów alkoholowych z przepisami miejscowymi. W szczególności z postanowieniami uchwały rady miejskiej 7 lipca 2011 r. w sprawie zasad usytuowania we Wrocławiu miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania oraz spożywania napojów alkoholowych w miejscach, obiektach lub na określonych obszarach miasta.

– Jej § 1 ust. 1 pkt 2 wyłącza dopuszczalność usytuowania miejsc stałej sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w najbliższej okolicy wyodrębnionych i zagospodarowanych placów zabaw dla dzieci – uzasadniała komisja. Stanowisko to podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu, do którego odwołał się Andrzej K.

Dopiero wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 7 października 2014 r. (sygn. III SA/Wr 376/14) okazał się dla Andrzeja K. korzystny. Sąd uchylił bowiem obydwa rozstrzygnięcia. I te wydane przez SKO, i te Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

– W rozpatrywanej sprawie zachodzi tożsamość podmiotowa oraz przedmiotowa sprawy – czytamy w uzasadnieniu. Skarżący prowadzi sklep w tym samym lokalu od wielu lat. Zawsze miał też pozwolenie na sprzedaż piwa. Z powodu tej sprzedaży nie było żadnych problemów. Sklep nie zmienił lokalizacji, budynki mieszkalne i plac zabaw są usytuowane w tym samym miejscu. W toku postępowania administracyjnego nie stwierdzono zmiany stanu faktycznego sprawy ani zmiany innych istotnych okoliczności sprawy.

– Nie zmienił się też stan prawny, czyli wymogi materialnoprawne i procedura udzielenia wnioskowanego zezwolenia – wskazuje WSA we Wrocławiu.

W konsekwencji sąd orzekł, że zarówno wydane przez SKO rozstrzygnięcie, jak i negatywna opinia komisji nie odpowiadają prawu, zwłaszcza że organy nie wyjaśniły, dlaczego tym razem zmieniły stanowisko w sprawie.

NSA: sąd wojewódzki nie ma racji

Kasację od wyroku wrocławskiego sądu wniosło SKO we Wrocławiu, a Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że opiera się ona na uzasadnionych podstawach. Dlatego WSA we Wrocławiu będzie musiał pochylić się nad sprawą jeszcze raz.

– Sąd wojewódzki nie rozpoznał istoty sprawy, czyli nie odniósł się to tego, czy organy prawidłowo zastosowały przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi oraz prawa miejscowego, czy też nie – uzasadniała Małgorzata Rysz, sędzia NSA. I dodała, że sąd I instancji skupił się na tym, że właściciel sklepu Andrzej K. zezwolenie na sprzedaż piwa i napojów do 4,5 proc. alkoholu posiadał już wcześniej. I na tej tylko podstawie doszedł do wniosku, że ponieważ stan faktyczny i prawny sprawy się nie zmienił, to organy powinny i tym razem zezwolenia mu udzielić. W ocenie NSA takie podejście jest błędne.

– Każda sprawa z zakresu administracji ma indywidualny charakter i powinna być rozpatrywana indywidualnie – uzasadniała sędzia Małgorzata Rysz. —Michał Cyrankiewicz

Nawet jeżeli okoliczności faktyczne wydania dokumentu się nie zmieniły, przedsiębiorca może nie uzyskać pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 11 maja 2016 r. (sygn. II GSK 2995/14). Rozpatrywana przez sąd sprawa dotyczyła zezwolenia na sprzedaż piwa i napojów o zawartości alkoholu o zawartości do 4,5 proc.

Komisja odrzuca wniosek

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów