fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Błyskawiczne czystki w urzędach i agencjach

www.sxc.hu
Nowi szefowie rządowych agencji i dyrektorzy w urzędach nie będą wybierani w konkursach.

1600 wyższych stanowisk w służbie cywilnej – dyrektorów i ich zastępców – będzie obsadzanych bez przeprowadzenia otwartych i konkurencyjnych naborów. Konkursów nie będzie także na: prezesa KRUS i jego zastępcy, prezesów Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wraz z wiceprezesami i dyrektorami oddziałów. Takie zmiany przewidują dwa projekty ustaw wniesione przez posłów PiS do Sejmu. Czystki w urzędach zostaną przeprowadzone błyskawicznie. Nowela ustawy o służbie cywilnej zacznie obowiązywać już po 14 dniach od ogłoszenia, a 30 dni później osoby zajmujące wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze w służbie zagranicznej stracą pracę.

Bez doświadczenia...

Obniżą się też wymagania wobec kierowników i dyrektorów w urzędach. Z ustawy o służbie cywilnej zniknie wymóg posiadania stażu pracy na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym w administracji.

– Nie dziwię się, że wymóg stażu w administracji znika. Jakieś wymagania dotyczące doświadczenia zawodowego powinny jednak zostać określone – mówi prof. Jakub Stelina.

– To nic innego jak prawo łupów. Osoby bez doświadczenia w administracji mogą jednak nie sprostać trudnym zadaniom. Należy się też zastanowić nad tym, czy nie zostanie złamany art. 153 konstytucji – mówi prof. Genowefa Grabowska. – Ustawa zasadnicza stanowi bowiem, że służba cywilna działa po to, by zapewnić zawodowe, rzetelne, bezstronne i politycznie neutralne wykonywanie zadań państwa, w urzędach administracji rządowej. Nowelizacja temu nie służy.

– Procedura obsadzania stanowisk w służbie cywilnej powinna być przejrzysta – przyznaje prof. Hubert Izdebski.

...i bez Rady

Szefa służby cywilnej będzie powoływał bez żadnych ograniczeń premier. Równie swobodnie go odwoła. Obecnie jest to możliwe w razie rezygnacji, długotrwałej choroby lub utraty warunków do piastowania stanowiska. Ponadto nie będzie konieczne konsultowanie odwołania z Radą Służby Cywilnej, bo zostanie ona zniesiona.

– Rada to forum, na którym wyraża się stanowiska nie tylko tych, którzy aktualnie rządzą – wyjaśnia prof. Jakub Stelina.

Kandydat na szefa służby cywilnej nie będzie objęty warunkiem braku przynależności do partii politycznych w ostatnich pięciu latach. Wystarczy, że przed dniem powołania wystąpi z partii. Nie będzie musiał być też urzędnikiem mianowanym ani wykazać się doświadczeniem zawodowym w administracji.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Można będzie powołać bez konkursu

- prezesa KRUS i jego zastępcę,

- prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, wiceprezesa i dyrektorów oddziałów,

- głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych i jego zastępców,

- głównego inspektora ochrony roślin i jego zastępców,

- głównego lekarza weterynarii i jego zastępców,

- prezesa Agencji Rynku Rolnego, jego zastępców, dyrektorów oddziałów terenowych Agencji i ich zastępców,

- dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego,

- prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jego zastępcę, dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców,

- zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, kierującego departamentem lub komórką w ministerstwie czy urzędzie wojewódzkim.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA