Zatrudnianie obywateli polskich w placówkach dyplomatycznych na terenie Polski

Wokół tematu zatrudniania obywateli polskich w ambasadach, konsulatach, attachatach etc., działających na terenie Polski, zrodziło się wiele teorii. Dość powszechnie spotykane jest wyobrażenie, że teren placówki dyplomatycznej to miejsce eksterytorialne. Oznaczałoby to, że na tym skrawku ziemi, przekazanym placówce do celów dyplomatycznych, obowiązywałoby inne prawo, inne zwyczaje. Co więcej, polskie służby takie jak wojsko, policja czy inspekcje, nie miałyby tam prawa wstępu. Częściowo jest to zgodne z prawdą.

Publikacja: 02.09.2020 18:30

Zatrudnianie obywateli polskich w placówkach dyplomatycznych na terenie Polski

Foto: Adobe Stock

Placówki dyplomatyczne działają w Polsce na podstawie prawa międzynarodowego, w tym umów międzynarodowych. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, państwo przyjmujące ma obowiązek pomóc w zorganizowaniu pomieszczeń koniecznych dla misji. Pomieszczenia misji są nietykalne, a funkcjonariusze państwa przyjmującego nie mogą wkraczać do tych pomieszczeń, chyba że uzyskają zgodę szefa misji (art. 22 Konwencji). Oznacza to, że teren placówek dyplomatycznych jest szczególnie chroniony i polskie służby takie jak policja, straż miejska, a nawet wojsko nie mogę bez pozwolenia ambasadora wejść. Nie ma też możliwości przeprowadzenia żadnych kontroli np. przez Państwową Inspekcję Pracy. Zasady te, zgodnie z Konwencją, obowiązują również w rezydencji ambasadora lub innego przedstawiciela dyplomatycznego.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem