Czy strony postępowania administracyjnego mają prawo uczestniczyć w badaniu biegłego w terenie?

Strona powinna być zawiadomiona o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodu ze świadków, biegłych lub oględzin przynajmniej na 7 dni przed terminem. Chodzi tu jednak o czynności przeprowadzane przez organ administracji.

Publikacja: 23.04.2019 02:00

Czy strony postępowania administracyjnego mają prawo uczestniczyć w badaniu biegłego w terenie?

Foto: 123RF

- Strony postępowania administracyjnego, których nie powiadomiono o terminie badania dokonywanego przez biegłego w terenie, uważają, że stanowiło to naruszenie prawa. Czy strony miały prawo uczestniczyć w tym badaniu?

Nie.

Zgodnie z art. 10 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zasadą jest, że organ ma obowiązek zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Czytaj też: Postępowanie administracyjne: kiedy strona możne żądać wyłączenia biegłego

W myśl art. 79 k.p.a. stronę trzeba zawiadomić o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodu ze świadków, biegłych lub oględzin przynajmniej na 7 dni przed terminem. Strona ma prawo brać udział w przeprowadzeniu dowodu, zadawać pytania świadkom, biegłym i stronom oraz składać wyjaśnienia. Gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne, organ może zwrócić się do biegłego lub biegłych o wydanie opinii (art. 84 § 1 k.p.a.).

Biegły nie jest powoływany do ustalenia stanu faktycznego sprawy, lecz do naświetlenia i wyjaśnienia okoliczności wskazanych przez organ z punktu widzenia posiadanych przez niego wiadomości specjalnych. Rozstrzygnięcie sprawy wymaga wiadomości specjalnych wtedy, gdy przy jej rozpoznaniu wyłoni się zagadnienie mające znaczenie dla rozstrzygnięcia, którego wyjaśnienie przekracza zakres wiadomości i doświadczenia osób je wydających (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 stycznia 2019 r., sygn. II OSK 2667/17, LEX nr 2629800). W myśl art. 85 § 1 k.p.a. organ może także, w razie potrzeby, przeprowadzić oględziny. Oględziny co do zasady nie są obowiązkowe i nie zamykają możliwości ustalenia danej okoliczności faktycznej za pomocą innego środka dowodowego. Wyjątek w rozpatrywanym zakresie, przełamujący fakultatywny charakter oględzin, musi wynikać z wyraźnego przepisu prawa (por. np. wyrok NSA z 18 października 2017 r., sygn. I OSK 618/17, LEX nr 2443956). W wyroku NSA z 20 grudnia 2016 r. (sygn. II OSK 617/15, LEX nr 2230788) zwrócono uwagę, że 85 k.p.a. dotyczy oględzin przeprowadzanych przez organ.

Natomiast biegły przez fakt jego powołania przez organ nie staje się organem administracji, a sam proces przygotowania opinii przez tego biegłego nie jest postępowaniem prowadzonym w trybie k.p.a. Nie jest więc konieczne, aby strony były zawiadamiane o ewentualnym terminie i miejscu badania prowadzonego przez biegłego w terenie. Organ musi jednak umożliwić stronom wypowiedzenie się co do opinii biegłego.

Zgodnie z art. 81 k.p.a. zasadą jest, że okoliczność faktyczna może być uznana za udowodnioną tylko, jeżeli strona miała możność wypowiedzenia się co do przeprowadzonych dowodów. Również zgodnie z wyrokiem NSA z 16 czerwca 2015 r. (sygn. I OSK 1390/14, LEX nr 1794738) proces przygotowania przez biegłego rzeczoznawcę operatu szacunkowego jest niesformalizowaną czynnością, podczas której nie przeprowadza się oględzin w trybie art. 85 § 1 k.p.a. Powoduje to, że w razie oceny wartości nieruchomości przez biegłego właściciel nieruchomości nie musi być wzywany na podstawie art. 79 § 1 k.p.a.

Autorka jest radcą prawnym

podstawa prawna: art. 10, art. 79, art. 85 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2096 ze zm.)

- Strony postępowania administracyjnego, których nie powiadomiono o terminie badania dokonywanego przez biegłego w terenie, uważają, że stanowiło to naruszenie prawa. Czy strony miały prawo uczestniczyć w tym badaniu?

Nie.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a