fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Hiszpania: „Nowatorska” decyzja TSUE odrzucona przez SN

Oriol Junqueras odsiaduje wyrok 13 lat więzienia
AFP
Wbrew wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości UE lider secesjonistycznej katalońskiej partii Lewica Republikańska (ERC) Oriol Junqueras nie wyjdzie na wolność, aby objąć mandat eurodeputowanego.

Sędziowie z Luksemburga orzekli 19 grudnia, że Junquerasowi przysługuje immunitet, ponieważ został wybrany do Parlamentu Europejskiego w maju, a więc przed skazaniem za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego.

W czwartek hiszpański Sąd Najwyższy, powołując się na zapisy konstytucji, uznał jednak, że taka interpretacja jest „nowatorska” i jeśli miałaby być stosowana, to w przyszłości, ale nie wobec Junquerasa. Zdaniem siedmiu sędziów lider ERC pozostanie w więzieniu, gdzie odsiaduje wyrok 13 lat pozbawienia wolności za łamanie ustawy zasadniczej i próbę rozbicia państwa. Przewodniczący Sądu Najwyższego Carlos Lesmes natychmiast powiadomił o tym wyroku przewodniczącego europarlamentu Davida Sassolego.

Junqueras w tym tygodniu umożliwił powołanie lewicowego rządu koalicyjnego PSOE i Podemos, nakazując swoim deputowanym w Kortezach wstrzymanie się od głosu. Zdaniem mediów to może być początek kompromisowego rozwiązania kwestii katalońskiej.

TSUE orzekł także 19 grudnia, że przywódca innej secesjonistycznej partii katalońskiej JuntsperCat Carles Puigdemont, który w 2017 r. był premierem rządu regionalnego prowincji i odegrał jeszcze ważniejszą od Junquerasa rolę w organizacji nielegalnego referendum niepodległościowego, nie musi złożyć przysięgi w Madrycie, aby zostać eurodeputowanym, jak to wcześniej zawyrokował hiszpański Sąd Najwyższy. Puigdemont dwa lata temu zbiegł do Brukseli przed wymiarem sprawiedliwości swojego kraju. Tu w maju zdobył mandat eurodeputowanego, w przyszłym tygodniu weźmie udział w pierwszej sesji nowego europarlamentu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA