Uchodźcy

Rzecznik rządu Francji: USA i Europa nie mają tego samego modelu cywilizacji

Benjamin Griveaux, rzecznik francuskiego rządu
AFP
Polityka prezydenta Donalda Trumpa w sprawie separacji dzieci nielegalnych imigrantów z Meksyku od ich rodziców pokazuje, że Stany Zjednoczone i Europa nie mają takie samego "modelu cywilizacji" - stwierdził we wtorek rzecznik francuskiego rządu.

W poniedziałek Trump zapowiedział, że nie pozwoli, by jego kraj stał się "obozem dla imigrantów", po tym, jak jego administracja spotkała się z krytyką za separację dzieci imigrantów od ich rodziców na granicy z Meksykiem. Nawiązał przy tym do kryzysu uchodźczego w Europie.

Dzień później Trump skrytykował Niemcy, zarzucając, że w kraju tym po kryzysie migracyjnym liczba przestępstw wzrosła o 10 procent, a władze to ukrywają.

Dowiedz się więcej » Trump: Niemcy przyjęły imigrantów i przestępczość wzrosła o 10%

- Nie chcę, aby to, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych, miało miejsce w Europie. Nie mamy takiego samego modelu cywilizacji, wyraźnie nie podzielamy tych samych wartości - skomentował w telewizji France 2 Benjamin Griveaux, rzecznik rządu.

Na Trumpa spadła krytyka ze względu na politykę separacji rodzin nielegalnie przekraczających granicę USA z Meksykiem. Gdy rodzice przetrzymywani są w areszcie, ich dzieci wysyłane są do specjalnych ośrodków. Opublikowany przez rząd materiał wideo pokazał dzieci trzymane w drucianych klatkach, siedzące na betonowej podłodze.

- Te obrazy są oczywiście szokujące i oczywiście naszym zadaniem jest obrona europejskiej idei, idei pokoju i wolności - powiedział Griveaux.

- Wierzę, że podstawową odpowiedzialnością mojego pokolenia (...) jest obrona europejskiej solidarności przeciwko populizmowi, przeciwko wszystkim formom populizmu, skrajnej lewicy i skrajnej prawicy - ocenił francuski rzecznik. - Jeśli wszyscy schowają się za swoimi granicami, nie odniesiemy sukcesu - dodał.

Źródło: rp.pl/ thelocal.fr

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL