fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Gigant zarządzania aktywami

123RF
Największy polski ubezpieczyciel przejmie Pioneer Pekao TFI, Pekao Pioneer PTE i Dom Inwestycyjny Xelion.

Na koniec października łączne aktywa TFI PZU, OFE PZU „Złota Jesień" i firm inwestycyjnych, nad którymi ubezpieczyciel dopiero przejmie kontrolę, wynosiły 66 mld zł.

Żeby lepiej zobrazować skalę transakcji, Michał Duniec, prezes Analiz Online, podkreśla, że jeżeli do przejęcia Pioneer Pekao TFI faktycznie dojdzie, PZU, przez spółki zależne, będzie dostawało aż 20 proc. wynagrodzenia z tytułu zarządzania funduszami detalicznymi całej branży TFI w Polsce!

– Według naszych wyliczeń przejęcie Pioneer Pekao TFI oznaczałoby nawet trzykrotny wzrost przychodów z opłat za zarządzanie. W 2015 r. TFI PZU osiągnęło przychody z detalicznej części biznesu na poziomie 130 mln zł, natomiast Pioneer Pekao TFI miał aż 360 mln zł z tytułu wynagrodzenia za zarządzanie – szacuje Duniec.

PZU, przejmując Bank Pekao, staje się dużym udziałowcem działających w Polsce firm inwestycyjnych UniCreditu – bank ma 49 proc. udziałów w Pioneerze, 65 proc. w PTE i 50 proc. w Xelionie. W przyszłości Bank Pekao, PZU lub inne spółki wskazane przez PZU mogą kupić od UniCreditu udziały w tych spółkach za nie więcej niż 634 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA