Ubezpieczenia turystyczne. Czego boimy się na urlopie

Ubezpieczyciele kuszą obniżkami cen i poszerzoną ofertą. Klienci chcą aby polisa działała także wtedy, gdy coś złego stanie się im po spożyciu alkoholu.

Aktualizacja: 06.05.2018 21:30 Publikacja: 06.05.2018 21:01

Ubezpieczenia turystyczne. Czego boimy się na urlopie

Foto: Adobe Stock

Wprowadzona w ubiegłym roku w ubezpieczeniach turystycznych wielu towarzystw klauzula alkoholowa okazała się strzałem w dziesiątkę.

W tym roku asekuratorzy nie proponują tak spektakularnych nowości, ale zwiększają maksymalne sumy ubezpieczenia, wprowadzają ochronę mieszkania na czas wyjazdu czy zapewniają pokrycie kosztów leczenia turysty także po powrocie do kraju.

Ochrona po alkoholu

Najgłośniejszymi nowościami w ubezpieczeniach turystycznych, jakie na przestrzeni mniej więcej ostatniego roku pojawiły się na rynku, są klauzule dotyczące aktów terroru oraz alkoholowa.

– Oba te rozwiązania pozwalają włączyć do ochrony zdarzenia powstałe wskutek ryzyk, które do niedawna w zasadzie bez wyjątków znajdowały się na liście wyłączeń odpowiedzialności we wszystkich towarzystwach – Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Klauzula alkoholowa to zapis w umowie, za sprawą którego klient ma pełną ochronę ubezpieczeniową również gdy w jego organizmie znajdował się alkohol i był on jedną z przyczyn wypadku, któremu uległ. Standardowo alkohol powoduje wyłączenie ochrony z kosztów leczenia, NNW i kosztów leczenia i assistance.

– W I kwartale tego roku ok. 23 proc. zakupionych polis zostało poszerzone o tę klauzulę – podaje Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensie.

Równie chętnie turyści zabezpieczają się na wypadek terroryzmu.

– W zeszłym roku ok. 19 proc. wystawionych polis zostało uzupełnionych o klauzulę dotyczącą skutków aktów terroru – mówi Paduszyński. – W tym roku na objęcie ochroną również tego ryzyka zdecydowało się już ok. 13 proc. ubezpieczonych.

Klienci bardziej świadomi

Jak twierdzą asekuratorzy, Polacy z coraz większą rozwagą podchodzą do zakupu ubezpieczeń na czas wyjazdów zagranicznych. Nie ograniczają się już wyłącznie do rozwiązań proponowanych przez biura podróży czy systemy rezerwacji biletów lotniczych bądź noclegów.

– Klienci decydujący się na zakup ubezpieczenia turystycznego przede wszystkim zwracają uwagę na zakres ubezpieczenia oraz wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia – tłumaczy Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance. – Biorą pod uwagę szereg opcji dodatkowych, które mogą być oferowane w ramach ubezpieczeń turystycznych czyli ubezpieczenie OC, ubezpieczenie bagażu czy rezygnacji z wyjazdu.

Towarzystwa wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i oferują coraz więcej opcji dodatkowych, o które można wzbogacić polisę.

Przed długim weekendem z nową ofertą polisy dla turystów wyszła Aviva, która m.in. proponuje do typowego zakresu ochrony proponuje szereg opcji dodatkowych, w tym ubezpieczenie nieruchomości na czas wyjazdu. PZU niedawno wprowadził opcję kontynuowania leczenia po powrocie z podróży. Link4 chce zaś zwiększyć do 800 tys. zł maksymalną sumę kosztów leczenia i assistance.

Towarzystwa konkurują też zakresem assistance. Np. Generali oferuje odzyskiwanie danych z aparatów fotograficznych.

Polisy na mundial

Towarzystwa spodziewają się obecnie, że na rynku pojawią się pakiety związane z mundialem. Gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata w tym roku jest Rosja.

Standardowo wymagane jest tam posiadanie wizy, a w ramach dopełnienia obowiązku wizowego pojawia się konieczność wykupienia polisy turystycznej z kosztami leczenia nie mniejszymi niż 30 tys. euro.

– Obowiązek wizowy został zniesiony dla kibiców, jednak z perspektywy zachodniego turysty bardzo ważna jest posiadanie ubezpieczenia, które pokryje np. koszt repatriacji ze szpitala do Polski – tłumaczy Piotr Ruszowski. – Ubezpieczyciele mogą być zainteresowani oferowaniem pakietów mundialowych – dodaje.

Wprowadzona w ubiegłym roku w ubezpieczeniach turystycznych wielu towarzystw klauzula alkoholowa okazała się strzałem w dziesiątkę.

W tym roku asekuratorzy nie proponują tak spektakularnych nowości, ale zwiększają maksymalne sumy ubezpieczenia, wprowadzają ochronę mieszkania na czas wyjazdu czy zapewniają pokrycie kosztów leczenia turysty także po powrocie do kraju.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko