fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Specjalizująca się w transporcie śródlądowym grupa OT Logistics przedstawiła nową strategię

Grupa specjalizująca się w transporcie śródlądowym, spedycji kolejowej i morskiej oraz usługach portowych chce za 5 lat osiągać 1 mld euro przychodów rocznie.

OT Logistics opublikowało nową strategię rozwoju dla grupy kapitałowej. Zarząd spółki stawia przede wszystkim na rozwój portów w Polsce i Chorwacji, przeładunki towarów rolnych oraz poprawę marżowości żeglugi śródlądowej. Chce także wykorzystać potencjał zintegrowanej grupy do zwiększania przychodów i rozwijać w Europie korytarz transportowy Północ-Południe.

- Ostatnie dwa lata były dla nas wyjątkowe. Grupa kapitałowa OT Logistics wyraźnie wzmocniła się dzięki zrealizowaniu kilku ważnych inwestycji - mówi Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics, cytowany w komunikacie prasowym. Przypomina, że spółka ma umowę wieloletniej dzierżawy gruntu w Porcie Gdańsk, nabyła pakiet akcji firmy operującej największym portem morskim w Chorwacji, a także kupiła 100 proc. udziałów przewoźnika kolejowego Landkol (obecnie OT Rail).

- Wspomniane inwestycje nie tylko otworzyły przed nami nowe rynkowe możliwości, ale i postawiły przed nami zupełnie nowe wyzwania. To dlatego dokonaliśmy rewizji naszej strategii - tłumaczy Nowik.

Dodaje, że wszystkie działania optymalizacyjne i nowe przedsięwzięcia mają sprawić, że grupa kapitałowa będzie mogła osiągać po 2021 r. roczne przychody zbliżone do 1 mld euro. Nowa strategia rozwoju bazuje na sześciu podstawowych założeniach, które mają zostać zrealizowane w najbliższych pięciu latach.

Pierwszy cel to zdobycie pozycji lidera w obsłudze produktów rolnych w basenie Morza Bałtyckiego (bez Rosji) oraz Morza Adriatyckiego. Udział grupy w rynku przeładunków rolnych w polskich portach morskich ma sięgnąć 50 proc. W 2015 r. wynosił 23 proc. Kolejne zadanie to podwojenie przeładunków w chorwackim porcie Rijeka. OT Logistics będzie też rozwijać terminale portowe oraz transport śródlądowy i kolejowy poprzez zmianę profilu usług. Ponadto planuje wejście do pierwszej dziesiątki spedytorów w Polsce oraz objęcie pięcioprocentowego udziału w kontenerowej spedycji morskiej. W związku z tym grupa chce być obecna na rynku usług logistycznych w krajach korytarza Północ-Południe. Wreszcie ostatni cel to zbudowanie pozycji środkowoeuropejskiego operatora kolejowo-logistycznego poprzez wzrost organiczny i budowanie aliansów strategicznych.

OT Logistics jest największym branżowym udziałowcem operatora chorwackiego portu Luka Rijeka i deklaruje możliwość zwiększenia zaangażowania w tej firmie, tak by przejąć nad nim kontrolę. - Prowadzimy rozmowy z akcjonariuszami Luka Rijeka. Celem jest osiągnięcie poziomu 50 proc. plus jedna akcja - deklaruje Piotr Ambrozowicz, wiceprezes OT Logistics, odpowiedzialny za finanse. Port w Rijece planuje w najbliższych latach inwestycje warte około 40 mln euro, które zwiększą jego potencjał i pozwolą na obsługę największych statków oceanicznych, pływających również na trasach przez Kanał Sueski.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA