fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Indie rezygnują z Hyperloop

Fotolia
Władze hinduskiego stanu Maharasztra wycofują się z budowy u siebie kolei wysokich prędkości, pomysłu Elona Muska.

Maharasztra to trzeci co do wielkości i drugi co do liczby ludności stan w Indiach. Ma powierzchnię Polski, a zamieszkuje go… 127 milionów ludzi. Stolicą stanu jest Mumbaj (d. Bombaj). Jest to też stan najbogatszy, o ogromnych potrzebach transportowych. Stąd pomysł na uruchomienie właśnie tu kolei wysokich prędkości Hyperloop.

Idea Elona Muska zawitała na subkontynent w 2018 r. W planach było, że trasa kolei kapsułowej połączy największe miasta stanu - Mumbaj i Pune, które dzieli 136 km. Teraz Hindusi wycofują się z projektu.

- Nie mamy możliwości, by eksperymentować z Hyperloop. Skupimy się na innych rodzajach transportu. W międzyczasie, jeżeli ta technologia będzie się dalej rozwijać i mieć osiągnięcia za granicą, możemy do niej wrócić - zapewnia Adżit Pawar, zastępca naczelnego ministra stanu, cytowany przez India Today.

Pomysł Hyperloop Elon Musk ogłosił w 2012 r. Technologia polega na umieszczeniu specjalnych tub pod ziemią. W nich w warunkach bardzo rozrzedzonego powietrza będą się przemieszczać kapsuły z pasażerami lub towarami. Prędkość kapsuł sięgać ma 1220 km/h. Kapsuły nie będą dotykać ścian tub dzięki efektowi poduszki powietrznej. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA