fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Klejnoty Państwa Środka

materiały
W kraju liczącym dziś blisko półtora miliarda mieszkańców sztuka zawsze odgrywała istotną rolę – nie tylko estetyczną ale i polityczną.

Przewodnikiem w wyprawie do najważniejszych Chin miejsc,  jest brytyjski historyk sztuki Andrew- Graham Dixon. Podróż zaczyna się w prowincji Syczuan. Tysiące lat temu zamieszkiwał ją lud Szu, nazywany w dawnych kronikach Ludem Boga. Tam właśnie w 1986 roku, w czasie kopania gliny w cegielni, odsłonięte zostało nieoczekiwanie  niezwykłe znalezisko. Ukazały się dwa doły pełne potłuczonych artefaktów z brązu, jadeitu i złota. Wydobyto prawie dwa tysiące przedmiotów świadczących o znajomości przez autorów sztuki obróbki brązu i zamiłowaniu do niesamowitości. Były to skarby zaginionego starożytnego miasta. Archeolodzy składali je przez kolejnych 8 lat. Złożyli m.in. rzeźbę – wizerunek sprzed trzech tysięcy lat, nieprzypominający dotychczas znanych – rodzaj ogromnej maski z brązu z dwoma długimi palami w miejscach oczu i zagadkowym uśmiechem. Odkrytych zostało także kilkadziesiąt mniejszych masek, sprawiających wrażenie, jakby bacznie przyglądały się patrzącym na nie. Widzowie zobaczą także wielkie drzewo z brązu z ptakami, wielkoskalową rzeźbę figuralną – jedyną znaną  z tego okresu. Graham-Dixon odkryje także pochodzenie kaligrafii, podstawowej formy chińskiej sztuki wyjaśniając m.in., że  w znakach przechowujących symbole, zawarte są wartości, wierzenia i poglądy. Najstarsze świadectwa pisma chińskiego zachowały się nad Żółtą Rzeką 1200 lat przed naszą erą – na kościach wróżebnych wykonanych z pancerzy żółwi - będzie można zobaczyć, jak wyglądają i usłyszeć, co znaczą.

Graham-Dixon odwiedza  też grób pierwszego cesarza i staje twarzą w twarz z Armią Terakotową. Kończy swoją podróż w zachodnich Chinach, obserwując wpływ buddyzmu na cudowne obrazy i rzeźby jaskiń Dunhuang. W kolejnych dwóch częściach cyklu podróżuje do Gór Żółtych w południowych Chinach, aby zrozumieć moc chińskiego malarstwa pejzażowego, a także przedstawia  historię Chin od imperium do nowoczesności – czyli błyskotliwych początków do upadku ostatniej dynastii Chin.

Pierwsza część trzyodcinkowego brytyjskiego cyklu dokumentalnego „Sztuka Chin” w piątek 26 czerwca o 13.30 w TVP Kultura, następne – w kolejnych tygodniach o tej samej porze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA