#RZECZoBIZNESIE: Jacek Borek: Na rynku pracy informatyków nie ma recesji

W Accenture w Polsce pracuje ponad 4 tys. osób. Firma stara się ściągnąć do siebie najzdolniejszych polskich programistów – mówi Jacek Borek, dyrektor zarządzający Accenture Technology w Polsce.

Aktualizacja: 28.09.2016 13:34 Publikacja: 28.09.2016 13:00

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Borek: Na rynku pracy informatyków nie ma recesji

Foto: Rzeczpospolita

Dzięki takim firmom jak Accenture Polska staje się centrum programowania biznesowego.

W tego typu centrach pracuje już ponad 200 tys. osób i jest to druga pod względem wielkości branża w Polsce. Druga po motoryzacji.

- Na tym rynku panuje prawdziwa wojna o talenty – mówi Jacek Borek i dodaje, że co roku Accenture zatrudnia coraz więcej polskich programistów.

Warszawa jest w stanie przyciągnąć pracowników z całego kraju i chodzi zarówno o położenie geograficzne jak i potencjał stolicy. Mniejsze miejscowości mają zdecydowanie mniej do zaoferowania. Duże ośrodki dominują – dodaje Borek.

- Na rynku informatyków w ciągu ostatnich 20 lat nigdy nie było bezrobocia – podkreśla Jacek Borek i dodaje, że firma Accenture walcząc o pracowników stara się ich przyciągać poprzez innowacyjność. – Młodzi ludzie dostają u nas szansę na robienie rzeczy ciekawych i innowacyjnych – podkreśla.

Najbardziej dojrzałe i rozwinięte centra serwisowe działają głównie na południu Polski w Krakowie i Wrocławiu. Dynamicznie rozwija się też Gdańsk i Warszawa.

- Warszawa jest w stanie przyciągnąć pracowników z całego kraju – podkreśla Borek dodając, że chodzi zarówno o położenie geograficzne jak i potencjał stolicy. Mniejsze miejscowości mają zdecydowanie mniej do zaoferowania. Duże ośrodki dominują.

Polska ma przed sobą kilka lat dobrego i stabilnego rozwoju tej branży – uważa Jacek Borek i podkreśla, że rośnie ranga naszego kraju, jako centra usług informatycznych. I mimo, że raczej nie mamy szans na zastąpienie Indii, Filipin czy Daleki Wschód, to wypracowaliśmy sobie ważną niszę. Naszym atutem jest położenie geograficzne. Dzięki temu rynek usług informatycznych w Polsce wciąż mocno rośnie.

- Polska zaczęła od prostych usług, ale teraz rozwija usługi innowacyjne – podkreśla Jacek Borek.

Po pierwsze SAP – w którym Polska się zaczęła specjalizować.

Po drugie system bankowy – usługi dla tego sektora też rośną na polskim rynku.

Tempo rozwoju usług SAP w naszym kraju jest imponujące i wynosi 10 proc. rocznie. Na całym rynku światowym dynamika wzrostu wynosi około 5 proc. - To jest rynek wart ponad miliard złotych – podkreśla Jacek Borek.

Usługi SAP są już wykorzystywane we wszystkich branżach, ale wciąż jest potencjał do rozwoju. Sektor publiczny i finansowy to nowy obiecujący rynek dla SAPa – uważa Jacek Borek.

Zaletą polskich firm informatycznych jest przede wszystkim to, że potrafią być bardzo innowacyjne. – To my wdrażamy często rozwiązania, które są potem wykorzystywane i wdrażane na całym świecie – podkreśla Borek.

- Ważnym trendem w informatyce jest na przykład to, że nowe rozwiązania muszą być szybkie – analityka musi działać tu i teraz oraz dostosowane do specyfiki klienta – podkreśla.

Ta branża nie boi się spowolnienia. – Nie widzę narzekania na brak zamówień, na brak pracy – przeciwnie. W tej chwili mamy deficyt pracowników, deficyt talentów – mówi Jacek Borek i zachęca do tego, by decydować się na karierę informatyka i programisty, bo ta dziedzina ma wciąż ogromny potencjał i możliwości rozwoju.

 

W centrach nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/ Shared Services Centers/ Reserch&Development) pracuje w Polsce już ponad 200 tys. osób i jest to druga pod względem wielkości branża w kraju. Druga po motoryzacji.

W Polsce jest już 500-600 takich centrów, a co roku powstaje 50-60 nowych. Najbardziej dojrzałe i rozwinięte centra działają głównie na południu Polski w Krakowie i Wrocławiu. Dynamicznie rozwija się też Gdańsk i Warszawa.

 

Dzięki takim firmom jak Accenture Polska staje się centrum programowania biznesowego.

W tego typu centrach pracuje już ponad 200 tys. osób i jest to druga pod względem wielkości branża w Polsce. Druga po motoryzacji.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Spółki muszą oszczędnie gospodarować wodą. Coraz większe problemy
Biznes
Spółka Rafała Brzoski idzie na miliard. InPost bliski rekordu
Biznes
Naprawa samolotu podczas lotu
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce
Materiał partnera
Cyfrowe wyzwania w edukacji