fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

400 płaczek uczci Szekspira

materiały
23 kwietnia cały świat oddaje hołd Williamowi Szekspirowi w 400. rocznicę jego śmierci.

Z tej okazji BBC i British Council zaprasza na Shakespeare Day Live, podczas którego w streamingu online można oglądać wybitne brytyjskie realizacje teatralne, muzyczne i filmowe z plejadą znanych aktorów, muzyków i artystów.

Najciekawsze rocznicowe wydarzenia kulturalne zostaną udostępnione globalnej widowni w ramach Shakespeare Lives na BBC Player.

Sobotnią transmisję na żywo rozpocznie o godz. 9 wizyta w Stratford-upon-Avon, gdzie znajdował się dom, w którym Szekspir mieszkał i umarł, a także w pobliskim Nash House, należącym niegdyś do wnuczki pisarza i jej męża. Stratford-upon-Avon to miejsce pielgrzymek wszystkich wielbicieli Szekspira. W tym mieście wielki poeta i dramaturg także się urodził (w domu przy Henley Street).

W bogatym programie dnia znajdą się wydarzenia przygotowane przez Royal Opera House, teatr Shakespeare's Globe, Brytyjski Instytut Filmowy, Shakespeare Birthplace Trust, Hay Festival i Royal Shakespeare Company.

Prezentację m.in. baletowej wersji „Zimowej Opowieści" oraz „Romea i Juli", a także muzykę z opery Verdiego „Otello" zapowiada Royal Opera House. Dwaj najwięksi współcześni odtwórcy roli Hamleta - Simon Russell Beale i Adrian Lester będą rozmawiać w londyńskiej rezydencji ambasadora Danii o różnych teatralnych interpretacjach tej skomplikowanej postaci (program „Being Hamlet").

Natomiast wybitny brytyjski aktor - Ian McKellen opowie o swych szekspirowskich zmaganiach w teatrze, kinie, telewizji i radiu w programie Brytyjskiego Instytutu Filmowego „Shakespeare on Stage, Screen and Elsewhere".

Royal Shakespeare Company pokaże „Ryszarda II" wyreżyserowanego przez Grega Dorana z Davidem Tennantem w roli głównej.

Transmisja na żywo „Hamlet Returns" jest poświęcona powrotowi aktorskiego zespołu „Hamleta" po dwuletnim światowym tournee na scenę Shakespeare's Globe w Londynie. BBC Concert Orchestra zagra w Stratfordzie pod batutą Keitha Lockharta w „Sound of Cinema" kompozycje z ekranizacji Szekspira. Usłyszymy klasyczne motywy muzyczne z „Henryka V" Oliviera, „Ksiąg Prospera" Grenawaya i „Wiele hałasu o nic" Branagha. „New Shakespeare Songbook", czyli „Nowy śpiewnik szekspirowski" to z kolei prezentacja piosenek napisanych specjalnie na zamówienie Shakespeare'a BBC i European Broadcasting Union przez kompozytorów i muzyków z całej Europy do oryginalnych tekstów dramaturga.

A premierowy koncert zespołu chorałowego Ex Cathedra i City Musick poświęcony pamięci Szekspira, wykonany w Kościele Świętej Trójcy w Stratford-upon-Avon, gdzie pisarz został ochrzczony i pochowany, zostanie wyemitowany już w piątek wieczorem. „Szekspir jest najbardziej rozpoznawalną ikoną kultury brytyjskiej." - mówi Simon Gammell, dyrektor British Council w Polsce.- „Jego twórczość po dziś dzień inspiruje artystów na całym świecie, również w Polsce. W tym roku w ramach programu Shakespeare Lives w Polsce odbywają się przedstawienia teatralne, baletowe, filmowe i muzyczne realizowane wspólnie z polskimi instytucjami kultury, takimi jak Teatr Wielki Opera Narodowa, Gdański Teatr Szekspirowski, Gutek Film, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Opera Bałtycka, Multikino, Wydawnictwo Dolnośląskie. Nie należy zapominać o ogromnym wpływie, jaki Szekspir wywarł na języku angielskim, wprowadzając do niego ponad 1700 nowych słów i zwrotów, np. ani mru-mru, szukać wiatru w polu, czy fair play."

Jednym z kluczowych przedsięwzięć pokazywanych równocześnie w Londynie i Gdańsku jest projekt „The Complete Walk", składający się z 37 filmów reprezentujących wszystkie dramaty Szekspira, przygotowane przez Shakespeare's Globe. Kręcono je w miejscach, w których autor osadził ich akcję, np. „Kleopatrę" na tle egipskich piramid, „Hamleta na" zamku w Elsynorze, „Romea i Julię w Weronie. Będą one pokazywane 23 kwietnia na 37 wielkich ekranach ustawionych na odcinku od Westminster Bridge do Tower Bridge w Londynie. A także w transmisji BBC na żywo o godz. 12 i równolegle w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach wydarzenia „Szekspir 400" (które obejmuje również wyjątkowy happening z udziałem 400 płaczek, które przejdą ulicami Gdańska).

Warto też sięgnąć po książki, ukazujące się w „Projekcie Szekspir", zainicjowanym przez brytyjskie wydawnictwo Hogarth Press, a w Polsce tłumaczonych i publikowanych przez Wydawnictwo Dolnośląskie. Jest to oryginalny międzynarodowy pomysł uczczenia 400 rocznicy śmierci Szekspira poprzez książki, przenoszące szekspirowskie motywy w nasze czasy, napisane przez autorów bestsellerów. Serię zapoczątkowała znakomita psychologiczna powieść „Przepaść czasu" Jeanette Winterson, opowiadająca na nowo „Zimową opowieść". Teraz ukazał się następny tom „Shylock się nazywam" Howarda Jacobsona, laureata Nagrody Bookera 2010, luźno nawiązująca do „Kupca weneckiego". W planach jest pięć następnych książek, m.in. inspirowana „Makbetem" powieść Jo Nesbo

Szekspirowskie transmisje on-line: www.bbc.co.uk/shakespearelives

Program szekspirowskich wydarzeń w Polsce: www.britishcouncil.pl/projekty/shakespeare-lives

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA