Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 22.11.2020 13:27 Publikacja: 22.11.2020 13:24
Foto: Materiały prasowe
O Ewelinie Marciniak mogli słyszeć nawet ci, którzy nie interesują się teatrem: to właśnie o jej spektakl „Śmierć i dziewczyna" rozgorzał konflikt między ministrem Piotrem Glińskim a zespołem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od tego czasu Marciniak pracuje głównie poza Polską.
Tegoroczna gala nagrody Faust odbyła się 21 listopada. Podczas transmitowanej online uroczystości zostały przyznane nagrody w 8 kategoriach, w których nominuje się po trzech artystów. Zwycięzców w każdej konkursowej kategorii m.in. za reżyserię, scenografię i choreografię wybierało pięcioosobowe jury. Przyznawaną od 2006 roku statuetkę w przeszłości otrzymali tacy giganci jak Frank Castorf, Pina Bausch i Elfriede Jelinek. W tym roku nagrodę za całokształt twórczości odebrał William Forsythe.
Ewelina Marciniak jest etatową reżyserką Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz laureatką najważniejszych krajowych nagród teatralnych w tym m.in. Paszportu Polityki. Od 2016 roku reżyseruje także w Niemczech, gdzie dotychczas zrealizowała 4 spektakle na deskach teatrów w Hamburgu („Der Boxer”) oraz we Fryburgu („Sen nocy letniej”, „Noc świętego Bartłomieja” i mający zamkniętą premierę w marcu tego roku „Poskromienie złośnicy”).
W 2021 roku powróci do Thalia Theater w Hamburgu, aby na dużej scenie wystawić „Księgi Jakubowe” według powieści nagrodzonej literacką nagrodą Nobla Olgi Tokarczuk. Premiera przewidywana jest na wiosnę 27 marca.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Gdyby przy każdej zmianie władzy organizator zmieniał wszystkich dyrektorów instytucji, doszłoby do totalnej kat...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Jak można jeszcze inaczej opowiedzieć dobrze znaną historię tragicznej miłości Romea i Julii? Robert Bondara mia...
Sytuacja z ustaleniem, kto w końcu zostanie dyrektorem w Teatrze Wielkim w Poznaniu, stała się niemal groteskowa...
Pierwsza „Ziemia obiecana” doby sztucznej inteligencji w reżyserii Mai Kleczewskiej została pokazana na finał Fe...
Pokazy Mistrzowskie „Ziemi obiecanej" Mai Kleczewskiej i panel dyskusyjny „Wspólnota? Teatr i twórczość Mai Klec...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas