fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

W Kossakówce powstanie muzeum

materiały prasowe/MOCAK
Miasto Kraków kupiło willę należącej kiedyś do rodziny Kossaków. Po remoncie i adaptacji powstanie w niej oddział Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Popadający w ruinę zabytek kupiono za 4,5 mln zł. Przyszła ekspozycja w Kossakówce obejmować będzie historię rodziny Kossaków oraz stałą wystawę historyczną, dotyczącą przemian kulturowych w sztuce, literaturze i muzyce.

Kossakówka to XIX-wieczny dworek, znajdujący się niedaleko Wawelu, w którym mieszkali i tworzyli znani malarze: Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie. Gdy willę wzniesiono w latach trzydziestych XIX w., nazwano ją  Wygoda. W 1869 roku kupił ja razem z ogrodem nestor rodu Juliusz Kossak, znakomity malarz scen historyczno-batalistycznych, rodzajowych oraz koni, współtwórca narodowego kierunku w malarstwie polskim. Zamieszkał w Kossakówce wraz z rodziną i założył w niej swoją pracownię.

W roku 1884 willę przejął jego syn Wojciech, który ją zmodernizował, a w 1942 wnuk Jerzy. W domu tym mieszkały również córki Wojciecha Kossaka: poetka Marii Pawlikowska-Jasnorzewska i satyryczka Magdalena Samozwaniec.

Dworek przy Placu Juliusza Kossaka  do II wojny był salonem artystycznym i towarzyskim Krakowa. Bywali w nim m.in.: Helena Modrzejewska, Adam Asnyk, Henryk Sienkiewicz, Teofil Lenartowicz, Józef Chełmoński, Julian Fałat, Jacek Malczewski, Zofia Stryjeńska.
Do rejestru zabytków Kossakówka została wpisana w 1960 roku, ale z czasem zaczęła popadać w ruinę, a przez wiele lat nieuregulowana sytuacja prawna posiadłości nie pozwala na pozyskanie sponsorów i ratowanie tej historycznej posiadłości rodu Kossaków. W 2013 roku prywatny właściciel dworku spłacił współwłaścicieli. A teraz od niego willę kupiło miasto.
Po remoncie Kossakówka dopełni kwartał muzealny w Krakowie, rozpoczynający się od Wawelu i biegnący  przez Muzeum Narodowe, przygotowywane Muzeum Architektury i Designu w budynku Cracovii oraz oddziały Muzeum Narodowego w pałacu Czapskich, Europeum i domu Mehoffera.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA