fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Paryż: Marszand zgubił obraz wart 1,5 mln euro

Fotolia.com
Obraz wart 1,5 mln euro zostawił w paryskiej taksówce marszand, który teraz nie jest w stanie odnaleźć taksówkarza, który wiózł go na spotkanie z klientem - informuje serwis thelocal.fr.

Incydent miał miejsce w zeszły czwartek. Marszand, którego nazwiska francuska policja nie podaje, jechał na spotkanie z kolekcjonerem dzieł sztuki.

Mężczyzna złapał taksówkę i schował obraz w bagażniku, ale najwyraźniej po dojechaniu na miejsce zapomniał o tym, że miał ze sobą dzieło sztuki. Gdy zorientował się, że taksówkarz odjechał z obrazem, próbował go odnaleźć - a gdy to się nie udało złożył doniesienie o kradzieży obrazu.

Obraz o którym mowa to "Concetto spaziale" pędzla włoskiego malarza i rzeźbiarza Lucio Fontany (1899-1968).

Fontana założył w Argentynie szkołę Altamira i ogłosił tzw. Biały Manifest (Manifiesto Blanco), gdzie stwierdzono między innymi, że "materia, kolor i dźwięk zespolone w ruchu, a w istocie ich jednoczesny rozwój, są fenomenem i tworzą współczesną sztukę" – tekst ten, stworzony wraz z grupą pisarzy i filozofów, uznawany jest za pierwszy manifest i program spacjalistów.

W późniejszym czasie artysta uczestniczył w ogłaszaniu kolejnych manifestów oraz zajmował się piśmiennictwem z zakresu teorii sztuki. Artysta głosił zerwanie z tradycyjnym malarstwem i rzeźbą - postęp widział w tworzeniu przestrzennych dzieł sztuki z użyciem wszystkich dostępnych współczesnemu artyście środków.

Źródło: thelocal.fr
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA