Nazwisko tymczasowego następcy nie jest jeszcze znane. Zgodnie z wynegocjowanym porozumieniem opozycji z koalicją rządową, przy wsparciu UE, Gruewski zobowiązał się ustąpić co najmniej 100 dni przed 24 kwietnia. Porozumienia przewiduje w tym terminie przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Jednak zgodnie z informacjami opublikowanymi przez BIRN, premier ustąpi najpóźniej w przyszłym tygodniu. Należy zauważyć, że jeszcze kilka tygodni temu, kompromis jak i same przedterminowe wybory, nie były takie oczywiste. Kompromis ws. Państwowej Komisji Wyborczej, lider opozycji Zoran Zaew zawarł z Gruewskim, ale za pośrednictwem unijnego negocjatora Petera Vanhoutte'a. Wcześniej Vanhoutte ostrzegał władze w Skopje przed możliwością izolacji Macedonii podobnej do tej stosowanej wobec Białorusi. Groził poważnymi sankcjami. W odpowiedzi, premier Gruewski oskarżył unijnego dyplomatę o branie łapówek.

Warto przypomnieć, że lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew jest także oskarżony. Prokuratura zarzuca mu próbę zamachu stanu we współpracy z zagranicznym wywiadem. Zaew również opublikował nagrania z podsłuchów, na których słychać, jak członkowie rządu i służb specjalnych ustalają wyniki przyszłych rozpraw oraz nominacje sędziowskie. Według Zorana Zaewa, premier Gruewski i szef kontrwywiadu mieli nielegalnie podsłuchiwać ponad 20 tys. osób.