Świat

Belgijscy zakonnicy odmawiają papieżowi

Fotolia
Belgijski zakon Braci Miłosierdzia odmówił wykonania polecenia papieża Franciszka i nadal w prowadzonych przez siebie placówkach będzie zezwalał na przeprowadzanie eutanazji.

Belgijski zakon prowadzi w Belgii sieć szpitali psychiatrycznych, w którym pod opieką pozostaje około 5 tysięcy psychicznie chorych pacjentów.

W ubiegłym roku kilkoro z nich poprosiło o możliwość poddania ich eutanazji. Po dokładnym przeanalizowaniu przypadków wydano zgodę na eutanazję dwóch osób. W tym celu zostały one przewiezione do innych ośrodków.

W maju zarząd szpitali prowadzonych przez Braci Miłosierdzia, w większości złożony z osób spoza Kościoła, zdecydował, że w pięciu z piętnastu szpitali będzie można przeprowadzić eutanazję na życzenie pacjenta.

Mieszcząca się w Watykanie kuria zakonu, po bezskutecznym żądaniu zaprzestania tych praktyk, zwróciła się do papieża, by ten kategorycznie zareagował.

Papież postawił belgijskim Braciom Miłosierdzia ultimatum: nakazał zaprzestania wykonywania eutanazji, a ponadto każdy z zakonników musiał złożyć pisemne oświadczenie, że zgadza się z nauczaniem Kościoła o ochronie życia ludzkiego od poczęcia do chwili naturalnej śmierci.

Za niewykonanie tego polecenia Braciom grozi nawet wykluczenie z Kościoła.

Belgijscy zakonnicy odmówili wykonania żądania papieża. W oświadczeniu z 12 sierpnia napisano, że zakon będzie kontynuował swoją praktykę względem osób cierpiących, których życzeniem będzie poddanie się eutanazji. Bracia napisali, że są przekonani, iż ich poczynania są zgodne z nauczaniem Kościoła, mimo zawartego w nim nakazu bezwzględnej ochrony życia ludzkiego.

Przeor Braci Miłosierdzia, Rene Stockman, zapowiedział, że będzie się starał usunąć spod szyldu zakonu te placówki, które będą dopuszczały eutanazję. 

Deon.pl

 

 

Źródło: deon.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL