fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Papież żąda od Braci Miłosierdzia wycofania zgody na eutanazję

Fotolia
Papież Franciszek zażądał, aby zakon Braci Miłosierdzia w Belgii wycofał się ze zgody na przeprowadzanie w ich szpitalach eutanazji pacjentów.

Zakon Braci Miłosierdzia prowadzi w Belgii 15 szpitali dla osób psychicznie chorych. Przewija się przez nie około 5 tys. osób rocznie.

W ubiegłym roku 12 pacjentów tych szpitali poprosiło o zgodę na eutanazję. W tym celu dwóch z nich przewieziono do innych placówek.

W maju tego roku zarząd szpitali prowadzonych przez  Braci Miłosierdzia zdecydował, że w pięciu placówkach będzie można przeprowadzić eutanazję na życzenie pacjenta. Zarząd podkreślił, że eutanazja na życzenie jest w Belgii zgodna z prawem, a wnioski o nią szczególnie w przypadku osób psychicznie chorych będą rozpatrywane z największą ostrożnością.

Decyzja zarządu belgijskich szpitali Braci Miłosierdzia spotkała się z ostrą reakcją kurią zakonu w Watykanie. Bracia belgijscy tłumaczyli co prawda, że zarząd składa się w większości z osób świeckich, ale część z nich zgadza się z tą decyzją.

Watykan zażądał, aby każdy z zakonników osobno napisał list do przełożonego zakonu, że zgadza się z nauczaniem Kościoła, że życie ludzkie powinno być chronione od momentu naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci. Braciom, którzy takiej deklaracji nie złożą, grozi nawet wykluczenie z Kościoła.

"Po raz pierwszy organizacja chrześcijańska twierdzi, że eutanazja jest zwyczajną praktyką medyczną" - napisał brat René Stockman, przełożony generalny Braci Miłosierdzia. "To oburzające i niedopuszczalne".

Dziś papież Franciszek poparł ultimatum kurii generalnej Braci Miłosierdzia. Zażądał, aby ich placówki medyczne wycofały zgodę na przeprowadzanie w nich eutanazji.

Belgia i Holandia to jedyne kraje, w których eutanazja na życzenie - również pacjenta chorego psychicznie - jest dopuszczalna pod kilkoma warunkami. Musi się on znajdować w stanie "cierpienia nie do zniesienia", a o tym, że świadomie prosi on o eutanazję, ma zdecydować konsylium trzech lekarzy, w tym psychiatra.

Choć w Belgii spośród 4 tys. przypadków eutanazji rocznie tylko 3 proc. dotyczy osób psychicznie chorych, w  ciągu ostatniej dekady liczba ta wzrosła trzykrotnie.

Źródło: deon.pl/AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA