fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty zimowe

Letnie harce skoczków w Zakopanem

materiały prasowe, Paweł Skraba
W lipcu skakali w Wiśle, teraz w Zakopanem – wielu świetnych skoczków narciarskich pojawi się na Wielkiej Krokwi podczas zawodów FIS Grand Prix. Trener Michał Doležal wziął na konkursy szóstkę z kadry A i Aleksandra Zniszczoła z kadry B

Reprezentacja Polski w letnim cyklu Grand Prix (LGP) może wystawić siedmiu skoczków. Wybór trenera był dość oczywisty – na Krokwi pojawi się cała kadra A: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Maciej Kot i Stefan Hula plus Aleksander Zniszczoł z kadry B, którą trenuje Maciej Maciusiak.

Klemens Murańka, który niedawno ładnie wygrał dwa konkursy niższej ligi skoków na igielicie – letniego Pucharu Kontynentalnego (CoC) w Wiśle, nie dostał nominacji na letnie harce z gwiazdami w Zakopanem, gdyż pojedzie z Andrzejem Stękałą, Pawłem Wąskiem, Tomaszem Pilchem i Kacprem Juroszkiem walczyć o większą kwotę startową w LGP podczas zawodów CoC w czeskim Frensztacie.

Sierpniowe skoki w Zakopanem, choć dla wielu ekip pełnią rolę szkoleniową, zwykle przyciągają mocnych zawodników. Trener Niemców Stefan Horngacher dał wolne tylko potrójnemu mistrzowi świata z Seefeld Marcusowi Eisenbichlerowi, są jednak pod Giewontem Karl Geiger, Richard Freitag i Stephan Leyhe.

Trener Norwegów Alexander Stoeckl zapowiada walkę o sukces drużynowy, zgłosił mocną grupę z Robertem Johanssonem, Johannem Andre Forfangiem, Halvorem Egnerem Granerudem i Mariusem Lindvikiem. Nie ma w niej tylko Daniela Andre Tande.

Cykl letnich skoków Grand Prix rozpoczęły 20 lipca zawody w Wiśle, drużynowo wygrali je Polacy, indywidualnie Słoweniec Timi Zajc przed Dawidem Kubackim. Kolejne konkursy odbyły się w Hinterzarten (wygrali Niemcy i Karl Geiger) oraz Courchevel, był tam tylko konkurs indywidualny – zwyciężył ponownie Zajc i prowadzi w klasyfikacji LGP przed Geigerem i Rosjaninem Jewgienijem Klimowem.

Polacy na razie skromnie – Kubacki jest 7., Kot 12., Wolny i Żyła dzielą 18. miejsce. – Wierzę głęboko, że jesteśmy w stanie stawać na podium w Zakopanem zarówno w konkursie drużynowym, jak i indywidualnym – mówił Adam Małysz podczas czwartkowej konferencji prasowej. – W tym roku mam więcej czasu na spokojny trening i przystosowanie się do zmian w technice skoku. To wprawdzie kosztuje dużo więcej pracy, bo drobiazgi wbrew pozorom najtrudniej zmienić, ale jednak czuję się bardzo dobrze, bo widzę, że dalej się rozwijam i wiem, iż mogę jeszcze coś nowego wprowadzić – dodał Kamil Stoch.

W Pucharze Narodów polscy skoczkowie zajmują trzecie miejsce, za Słowenią i Niemcami. Po zawodach na Wielkiej Krokwi w programie cyklu są jeszcze sierpniowe skoki w Hakubie, następnie pod koniec września konkurs w Hinzenbach i na początku października finał w Klingenthal.

Program zawodów Grand Prix Zakopane 2019 otwierają w piątek treningi (od 15.00), po nich (o 16.30) są kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. Sobota przeznaczona jest na konkurs drużynowy – pierwsza seria o 15.00. W niedzielę rywalizacja zacznie się o 13.00. Transmisje każdego dnia w TVP Sport i na stronie sport.tvp.pl, w sobotę i niedzielę w Eurosporcie 2.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA