Kongres 590: Polska poszukuje czempionów

Już po raz drugi organizowany jest Kongres 590. Ma wypracować rozwiązania, które pomogą rodzimym firmom – pisze współtwórca tego wydarzenia.

Publikacja: 14.11.2017 18:57

Kongres 590: Polska poszukuje czempionów

Foto: Fotorzepa

Polska to szósta pod względem wielkości gospodarka Europy. Kiedy jednak spojrzymy na udział w niej innowacji, poziom produktywności, a przede wszystkim na realną siłę polskich firm w porównaniu z krajami tzw. starej Europy, to dostrzeżemy, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, żeby w pełni uwolnić potencjał tkwiący w polskiej przedsiębiorczości.

Kupuj nasze

Nazwa Kongres 590 nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczone są towary produkowane w Polsce. Chcemy w ten sposób zachęcić polskie społeczeństwo do sięgania po rodzime produkty, stworzone u nas, w kraju. Staramy się promować polskie marki również po to, aby sięgali po nie zagraniczni konsumenci. Zbliżająca się II edycja kongresu to miejsce łączące reprezentantów wielu środowisk mających realny wpływ na obecną sytuację oraz tempo rozwoju. 16–17 listopada w Jasionce koło Rzeszowa spotkają się politycy, eksperci, dziennikarze, przedstawiciele świata nauki i biznesu, by dyskutować na temat aktualnych problemów, perspektyw oraz wyzwań dla polskich przedsiębiorców. Będziemy poszukiwać nowoczesnych rozwiązań, które przyczynią się do osiągnięcia jeszcze większej dynamiki wzrostu gospodarczego Polski. Kongres, mimo swojej krótkiej historii, coraz częściej jest dostrzegany przez najważniejsze osoby w kraju. Potwierdzeniem rosnącej rangi i prestiżu tego wydarzenia jest patronat honorowy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Swój udział w kongresie zapowiedzieli m.in. prezesi największych polskich przedsiębiorstw, przedstawiciele świata nauki, sportu, biznesu czy prawa. Tematy paneli zostały dobrane w taki sposób, aby móc szczegółowo przeanalizować bieżące problemy trawiące polski biznes, a także stojące przed nim szanse i zagrożenia.

Podczas tegorocznej edycji kongresu zaplanowano specjalną przestrzeń dla małego i średniego biznesu. Strefa Partnerów MSP to unikatowy projekt, mający na celu promocję oraz wsparcie eksperckie przedsiębiorstw z dużym potencjałem rozwoju. Sektor MSP to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów polskiej gospodarki, z ponad 50-proc. udziałem w PKB, dlatego postanowiliśmy włączyć tę grupę do dyskusji na temat wyzwań stojących przed polskim biznesem. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy jeden z bloków tematycznych.

Podczas ubiegłorocznej edycji kongresu wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt konstytucji biznesu autorstwa jego Ministerstwa Rozwoju – zbiór projektów i rozwiązań, które mają ułatwiać przedsiębiorcom funkcjonowanie, zapewniając im większą niż dotychczas kreatywność i swobodę działania. Ustawy zawierające postanowienia konstytucji dla biznesu niebawem trafią pod obrady Sejmu, a ich realizacja będzie największą zmianą prawa gospodarczego od 25 lat.

Polski know-how

W tym roku wicepremier Morawiecki przedstawi najważniejsze inicjatywy rozwojowe i podatkowe. Ważnym elementem kongresu będzie Strefa Startupów. Projekt zakłada serię spotkań pomiędzy startupami oraz przedstawicielami korporacji biznesowych, którzy będą uczestnikami Kongresu 590. Tego typu spotkania mają inicjować współpracę pomiędzy dwoma stronami debaty. W taki sposób, aby wspomóc rozwój nowych technologii i upłynnić przepływ nowinek technologicznych do świata biznesu.

Polska potrzebuje dziś czempionów, firm o globalnym zasięgu, które staną się rozpoznawalne na każdym kontynencie i pociągną za sobą na szczyt mniejsze spółki i przedsiębiorstwa, niwelując w ten sposób bezrobocie oraz zwiększając wartość i jakość polskiego PKB. Swojej szansy na rozwój i podbój zagranicznych rynków upatrujemy między innymi w prężnie rozwijającym się sektorze elektromobilności. To niepowtarzalna okazja, żeby zaistnieć na rynku motoryzacyjnym. Przez długi czas Polska była białą plamą na motoryzacyjnej mapie. Nie udało nam się stworzyć marek samochodów czy motocykli, które liczyłyby się na światowym rynku. Naszym atutem stały się pojazdy komunikacji miejskiej i to właśnie może być nasz bilet do przyszłości.

Elektromobilność doskonale wpisuje się w ideę kongresu, bo to przemysł przyszłości, a my chcemy współtworzyć lepszą przyszłość dla polskiej gospodarki. Polska ma zamiar brać czynny udział w czwartej rewolucji przemysłowej, która ma doprowadzić do rozpowszechniania się pojazdów z napędem elektrycznym. Rząd wyznaczył sobie klarowny cel – do 2025 roku po polskich drogach ma się poruszać milion pojazdów elektrycznych. Rada Ministrów zadba także o sieć stacji ładowania, których liczba ma wzrosnąć ze 150 do 6 tysięcy. Ministerstwo Energii ogłosiło Plan Rozwoju Elektromobilności, który intensyfikuje działania administracji, samorządów, przedsiębiorców i ośrodków akademickich. O działaniach rządu w ramach elektromobilności będziemy mogli usłyszeć podczas Kongresu 590.

Chcemy gromadzić dobre pomysły i koncepcje, które przyczynią się do dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki. Chcemy słuchać przedsiębiorców, zarówno tych małych, jak i dużych, dzięki czemu zyskamy wiedzę na temat ich problemów. Chcemy też, by obecni na kongresie politycy czerpali z prowadzonych dyskusji inspirację do ustanawiania prawa uwalniającego w pełni, a nie tylko cząstkowo, polski potencjał gospodarczy. ©?

Polska to szósta pod względem wielkości gospodarka Europy. Kiedy jednak spojrzymy na udział w niej innowacji, poziom produktywności, a przede wszystkim na realną siłę polskich firm w porównaniu z krajami tzw. starej Europy, to dostrzeżemy, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, żeby w pełni uwolnić potencjał tkwiący w polskiej przedsiębiorczości.

Kupuj nasze

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Sondaż: Połowa Polaków za małżeństwami par jednopłciowych. Co z adopcją?
Społeczeństwo
Ponad połowa Polaków nie chce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach
Społeczeństwo
Poznań: W bibliotece odkryto 27 woluminów z prywatnych zbiorów braci Grimm
Społeczeństwo
Budowa S1 opóźniona o niemal rok. Powodem ślady osadnictwa sprzed 10 tys. lat
Społeczeństwo
Warszawa: Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie przykleili się do asfaltu w centrum