Darmowa woda podczas upałów

Kurtyny i mgiełki wodne pojawią się w gorące dni na ulicach polskich miast. Będzie można się przy nich schłodzić.

Aktualizacja: 02.07.2015 15:50 Publikacja: 02.07.2015 15:29

Kurtyna wodna na ulicach Poznania

Kurtyna wodna na ulicach Poznania

Foto: materiały prasowe

Od piątku w Polsce prawdziwe tropiki. Temperatura ma przekroczyć ponad 30 stopni Celsjusza. – To mają być upały trzeciego stopnia, najwyższego w trzystopniowej skali ostrzeżeń meteorologicznych – mówią wrocławscy urzędnicy.

Ich Centrum Zarządzania Kryzysowego już skierowało do mieszkańców informację z ostrzeżeniem. Podobnie zresztą dzieje się w innych miastach.

Na ulicach polskich miast pojawiły się kurtyny wodne. Można je spotkać na Rynku we Wrocławiu czy w Poznaniu przy parku Wilsona, na Półwiejskiej i Starym Rynku.

– W najbliższych dniach zastąpią je mgławice. Dzięki specjalnym rozetkom podpiętym do węży woda będzie rozpylana w postaci mgiełki, co znacznie efektywniej ochłodzi otoczenie przy mniejszym zużyciu wody – tłumaczą poznańscy urzędnicy.

Dodają, że mgiełka jest też łagodniejsza niż strumienie wody, co pozwoli szukać w niej ochłody także tym osobom, które nie chciałyby się za bardzo zmoczyć.

Także w Lublinie są już cztery kurtyny wodne. – Ustawiamy je, gdy temperatura jest wysoka – mówią lubelscy urzędnicy. W czasie najbliższych upałów przybędą kolejne trzy. W wszystkie w ścisłym centrum miasta. Lublin uruchamia tez ogólnodostępne poidełka. Jedno w samym centrum, drugie przy ul. Zana, przy dużym węźle przesiadkowym.

We Wrocławiu w upalne dni dostępne są także punkty z darmową wodą do picia. Ten zwyczaj zapoczątkowano przed EURO 2012. Poidełka dostępne są na Rynku przy ul. Oławskiej, na pl. Solnym przed gmachem BZ WBK, na pl. Jana Pawła II przed dawnym budynkiem Cuprum, na pl. Dominikańskim przed wejściem do Galerii Dominikańskiej, na pl. Grunwaldzkim przy przejściu dla pieszych obok budynku D2 Politechniki Wrocławskiej oraz przy Stadionie Miejskim, od strony ul. Królewieckiej.

W piątek kurtyny wodne pojawią się na ulicach stolicy. Będą ustawione m.in. na pl. Zamkowym, na Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Kopernika, na pl. Trzech Krzyży, pl. Konstytucji czy pl. Defilad. Jedna z kurtyn pojawi się na Płycie Desantu na Solcu.

Będą stały do odwołania. – Uczniowie na podstawie ważnej legitymacji mogą za darmo chodzić na baseny – przypomina Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza.

Kurtyna wodna po raz pierwszy pojawi się w tym roku w Katowicach. Najpóźniej do końca tygodnia stanie na pl. Kwiatowym. – Zdecydował o tym pan prezydent, chce ulżyć mieszkańcom – mówi Justyna Łukasiewicz- Musiał, rzecznik Katowic.

Dodaje, że w samym urzędzie ustawione są pojemniki z wodą dla pracowników i petentów. – Na razie nie widać większego zużycia – dodaje.

W ten weekend cztery kurtyny zostaną ustawione także w Śródmieściu Olsztyna: na placach Dunikowskiego, Jedności Słowiańskiej i Konsulatu Polskiego oraz przy ul. Mochnackiego.

- Miejsca, które zostały wytypowane to najczęściej odwiedzane przez mieszkańców ciągi piesze. W innych, cieszących się podobnym lub nawet większym zainteresowaniem, mamy fontanny, z których olsztynianie chętnie korzystają w upalne dni w celu schłodzenia się – mówi Marta Bartoszewicz, rzecznik miasta.

Dodaje, że jeśli wysokie temperatury się utrzymają, to miasto rozważy możliwość pozostawienia kurtyn na ulicach.

Lada moment kurtyny staną też w Krakowie m.in. na Rynku Głównym. – Jesteśmy już na to przygotowani. Czekamy na wzrost temperatury – mówi Monika Chylaszek, rzecznik Krakowa. Dodaje, że kurtyny są atrakcją turystyczną. Wiele osób robi sobie przy nich zdjęcia.

– W czasie upałów strażnicy miejscy zwracają uwagę na nasze dorożki. Pilnują, by konie nie stały na słońcu, tylko w cieniu. Bardzo tego pilnują – dodaje Monika Chylaszek.

Dopiero w poniedziałek pojawi się kurtyna wodna w Gdańsku. W tym roku nie będzie to zwykły wąż strażacki ze specjalną dyszą, która wytwarzała mgiełkę wodną, ale będzie miała nową wersję.

– To będzie specjalne urządzenie, złożone z trzech modułów, które będzie miało formę architektoniczną i bardziej mebla miejskiego, niż zwykłego węża strażackiego – mówi Anna Nawała, rzecznik GIWK.

Urzędnicy radzą, że pomiędzy godz. 11 a 16. osoby, które nie muszą, nie powinny wychodzić z domu. Należy także unikać dużego wysiłku fizycznego oraz nosić ubrania z naturalnych przewiewnych tkanin, takich jak len i bawełna, najlepiej w jasnych kolorach.

- Warto pamiętać o czapce i okularach przeciwsłonecznych. Nie bądźmy obojętni zainteresujmy się sąsiadem, osobą starszą, dzieckiem, zwierzętami. Sprawdźmy, czy nie potrzebują naszej pomocy – apelują urzędnicy z Wrocławia.

Radzą też, by zasłaniać okna w mieszkaniach, zwłaszcza te od strony południowej, a otworzyć je dopiero wieczorem lub nocą, gdy temperatura powietrza spada.

- W żadnym wypadku nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w zamkniętym samochodzie, bo temperatura wewnątrz pojazdu wzrasta bardzo szybko i nawet kilka minut może zaszkodzić – mówią wrocławscy urzędnicy. I proszą, by pamiętać o zapewnieniu stałego dostępu do wody zwierzętom.

– W gorące dni pamiętajmy o osobach, które gorzej radzą sobie z wysokimi temperaturami – przede wszystkim o dzieciach i seniorach. Zadbajmy o ich samopoczucie podczas upałów, ułatwiając im dostęp do świeżej wody. Warto sprawdzić, czy nasz starszy sąsiad lub sąsiadka mają w domu wodę, a jeśli nie – pomóc w jej zakupie i dostarczeniu do mieszkania – proszą urzędnicy.

Od piątku w Polsce prawdziwe tropiki. Temperatura ma przekroczyć ponad 30 stopni Celsjusza. – To mają być upały trzeciego stopnia, najwyższego w trzystopniowej skali ostrzeżeń meteorologicznych – mówią wrocławscy urzędnicy.

Ich Centrum Zarządzania Kryzysowego już skierowało do mieszkańców informację z ostrzeżeniem. Podobnie zresztą dzieje się w innych miastach.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Poznań: W bibliotece odkryto 27 woluminów z prywatnych zbiorów braci Grimm
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
Budowa S1 opóźniona o niemal rok. Powodem ślady osadnictwa sprzed 10 tys. lat
Społeczeństwo
Warszawa: Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie przykleili się do asfaltu w centrum
Społeczeństwo
Afera Collegium Humanum. Wątpliwy doktorat Pawła Cz.
Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala