fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Białoruska noblistka Swiatłana Aleksijewicz ostrzega: katolicy będą zabijać prawosławnych

Swiatłana Aleksijewicz
youtube
Noblistka porównała białoruskich katolików do prorosyjskich separatystów w Donbasie. Kościół wyraził ubolewanie w związku z tymi słowami.

- Wojna, którą rozpoczęła Rosja w Donbasie, obciąża sumienie Rosji. Taką wojnę można rozpocząć i na Białorusi. Dajcie czołgi, dajcie broń i katolicy będą zabijać prawosławnych, czy kogo tam jeszcze. Człowiek nie jest doskonałą istotą. Ludzie nie żyją polityką i można im włożyć do głowy wszystko - powiedziała białoruska noblistka Swiatłana Aleksijewicz w studiu rosyjskiej telewizji Dożd.

Oprócz tego pisarka oświadczyła, że nie jest "człowiekiem Kościoła". - Religijny fanatyzm dzisiaj jest ucieczką od rzeczywistości. Nie jestem cerkiewnym człowiekiem. Ale jako artysta odczuwam, że ten świat ma jakąś tajemnicę - powiedziała.

Wypowiedź Aleksijewicz zaniepokoiła kościół katolicki na Białorusi. "Z całą pewnością chce podkreślić, że czegoś takiego na Białorusi nie można nawet sobie wyobrazić. Tu ukształtowały się dobre międzywyznaniowe oraz międzyreligijne stosunki, które są naszym skarbem narodowym i dobrym przykładem dla całego świata" - napisał zwierzchnik białoruskich katolików ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz w specjalnym oświadczeniu, opublikowanym na stronie białoruskich katolików.

Kondrusiewicz wezwał noblistkę Swiatłanę Aleksijewicz do brania większej odpowiedzialności za swoje słowa.

"Liczę na to, że w pani słowach nie było złego zamiaru jeśli chodzi o katolików naszej ojczyźnie. Warto jednak pamiętać, że zranić i zabić mogą nie tylko czołgi i broń, ale i słowa. Będąc osobą publiczną, watro pamiętać o odpowiedzialności za swoje słowa" - pisze Kondrusiewicz. "Mam nadzieję, że niezależnie od pani niekościelności, będzie pani szanowała prawo człowieka na wolność religijną, którą gwarantuje konstytucja Republiki Białoruś" - dodaje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA