fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Uniwersytet w Kansas rezygnuje z zajęć z jogi z obawy przed mistycyzmem

123RF
Katolicki uniwersytet w Kansas zrezygnował z prowadzonych na uczelni zajęć z jogi, ze względu na zagrożenie "wschodnim mistycyzmem".

Władze Benedictine College z Kansas zareagowały na wątpliwości arcybiskupa Kansas Josepha Naumanna, a także części kadry i studentów - i zdecydowały się na rezygnację z prowadzonych na uczelni zajęć z jogi.

Rektor uczelni, Stephen Minnis wyjaśnił, że "joga stwarza potencjał dla (rozwijania się) wschodniego mistycyzmu, co wywołało zaniepokojenie członków Kościoła katolickiego".

- Arcybiskup Kansas wyraził swoje wątpliwości w tej kwestii. Spytaliśmy sami siebie - czy nasi studenci mogą korzystać z jogi nie narażając się na wpływ wschodniego mistycyzmu i doszliśmy do wniosku, że trzeba poszukać innego rozwiązania - powiedział Minnis.

Minnis przyznał, że nie był pewien czy "duchowe zagrożenie", którego źródłem miałaby być joga może zaszkodzić studentom, ale - jak dodał - woli działać ostrożnie niż potem żałować.

Jogini, prowadzący zajęcia na uczelni, nie zostali poinformowani o powodach odwołania zajęć. - Wygląda mi to jak posunięcie PR-owe. Nie widzę w tym sensu - mówi jeden z nich.

Część studentów uczelni zaczęła zbierać podpisy pod petycją domagającą się przywrócenia zajęć z jogi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA