fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Gdańsk kończy żałobę po prezydencie

W środę, 13 lutego, w Gdańsku kończy się żałoba po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.
www.facebook.pl
Miesiąc po zamachu na Pawła Adamowicza urząd miasta organizuje „Światełko dla Prezydenta" i mszę w jego intencji w Bazylice Mariackiej.

Środa będzie ostatnim dniem żałoby po tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska. W nocy, z 13 na 14 lutego, z gdańskich ulic znikną flagi przewiązane kirami, a opuszczone do połowy flagi na masztach wrócą na swoje miejsce

- Żałoby po wielkich osobistościach zawsze były formą ostatecznego uznania i pożegnana publicznego. Indywidualnie można je przeżywać dłużej. A publicznie jest to akt domknięcia pewnej epoki. Kurtyna zapadła ostatecznie - mówi „Rzeczpospolitej" prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W środę 13 lutego, miesiąc po ataku nożownika – jak podaje gdański ratusz na swojej stronie internetowej – w tym samy miejscu o godz.19.40 odbędzie się „Światełko dla Prezydenta". Podczas spotkania głos zabierze Aleksandra Dulkiewicz, komisarz Gdańska oraz brat zamordowanego prezydenta - Piotr Adamowicz.

Po światełku uczestnicy przejdą ulicami Tkacką i Piwną do Bazyliki Mariackiej na mszę świętą w intencji śp. Prezydenta Gdańska. Msza święta rozpocznie się o godz. 20.30. Poprowadzi ją ks. prał. Ireneusz Bradtke - proboszcz świątyni.

Kolejna msza święta w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska odbędzie się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w czwartek o godz. 18. Miesiąc po jego śmierci. - Zapraszamy do wspólnej modlitwy o spokój jego duszy – informuje parafia na swojej stronie internetowej.

Gdański ratusz podaje, że w nocy z 14 na 15 stycznia na znak żałoby, wywieszono w mieście 1260 flag (630 gdańskich flag z kirem i 630 narodowych). Ich demontaż rozpocznie się w nocy z 13 na 14 lutego. Tej samej nocy podniesione zostaną maszty flagowe.

W Gdańsku wciąż są wystawione księgi kondolencyjne. Jedna w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Będzie ona dostępna dla wpisujących do 13 lutego. Druga znajduje się w Europejskie Centrum Solidarności. Ta będzie dostępna do czasu, aż będą się w niej pojawiać nowe wpisy.

Do czwartku włącznie można się jeszcze wpisać w internetowej księdze kondolencyjnej, która znajduje się na oficjalnym portalu miasta: www.gdansk.pl/ksiega-kondolencyjna. Do tej pory swoje kondolencje wpisało w niej ponad 30 tys. osób.

Tym samym w środę Gdańsk kończy oficjalną żałobę po tragicznie zmarłym prezydencie. – Jego tragiczna śmierć to było wydarzenie dramatyczne. Wspólna żałoba, jej publiczne przeżywanie jest wielkim znakiem ważności, głębokości znaczenia tego wokół czego była ogłoszona – mówi prof. Nęcki.

Jego zdaniem dramat publicznie wykonanej egzekucji poruszył ludzi, nie tylko z powodu śmierci człowieka –prezydenta Gdańska, ale i z powodu momentu w jakim to się wydarzyło.

– Ta przedłużona, jak na nasze obyczaje żałoba, odpowiada emocjonalnej, społecznej i kulturowej ważności tego tragicznego epizodu – dodaje psycholog społeczny.

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA