fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Gdańsk kończy żałobę po prezydencie

W środę, 13 lutego, w Gdańsku kończy się żałoba po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.
www.facebook.pl
Miesiąc po zamachu na Pawła Adamowicza urząd miasta organizuje „Światełko dla Prezydenta" i mszę w jego intencji w Bazylice Mariackiej.

Środa będzie ostatnim dniem żałoby po tragicznie zmarłym prezydencie Gdańska. W nocy, z 13 na 14 lutego, z gdańskich ulic znikną flagi przewiązane kirami, a opuszczone do połowy flagi na masztach wrócą na swoje miejsce

- Żałoby po wielkich osobistościach zawsze były formą ostatecznego uznania i pożegnana publicznego. Indywidualnie można je przeżywać dłużej. A publicznie jest to akt domknięcia pewnej epoki. Kurtyna zapadła ostatecznie - mówi „Rzeczpospolitej" prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prezydent Paweł Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem 13 stycznia podczas „Światełka do nieba" gdańskiego 27 finału WOŚP na scenie ustawionej nieopodal Targu Węglowego, na ul. Bogusławskiego, tuż przy Złotej Bramie. Prezydent zmarł następnego dnia w szpitalu.

W środę 13 lutego, miesiąc po ataku nożownika – jak podaje gdański ratusz na swojej stronie internetowej – w tym samy miejscu o godz.19.40 odbędzie się „Światełko dla Prezydenta". Podczas spotkania głos zabierze Aleksandra Dulkiewicz, komisarz Gdańska oraz brat zamordowanego prezydenta - Piotr Adamowicz.

Po światełku uczestnicy przejdą ulicami Tkacką i Piwną do Bazyliki Mariackiej na mszę świętą w intencji śp. Prezydenta Gdańska. Msza święta rozpocznie się o godz. 20.30. Poprowadzi ją ks. prał. Ireneusz Bradtke - proboszcz świątyni.

Kolejna msza święta w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska odbędzie się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w czwartek o godz. 18. Miesiąc po jego śmierci. - Zapraszamy do wspólnej modlitwy o spokój jego duszy – informuje parafia na swojej stronie internetowej.

Gdański ratusz podaje, że w nocy z 14 na 15 stycznia na znak żałoby, wywieszono w mieście 1260 flag (630 gdańskich flag z kirem i 630 narodowych). Ich demontaż rozpocznie się w nocy z 13 na 14 lutego. Tej samej nocy podniesione zostaną maszty flagowe.

W Gdańsku wciąż są wystawione księgi kondolencyjne. Jedna w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Będzie ona dostępna dla wpisujących do 13 lutego. Druga znajduje się w Europejskie Centrum Solidarności. Ta będzie dostępna do czasu, aż będą się w niej pojawiać nowe wpisy.

Do czwartku włącznie można się jeszcze wpisać w internetowej księdze kondolencyjnej, która znajduje się na oficjalnym portalu miasta: www.gdansk.pl/ksiega-kondolencyjna. Do tej pory swoje kondolencje wpisało w niej ponad 30 tys. osób.

Tym samym w środę Gdańsk kończy oficjalną żałobę po tragicznie zmarłym prezydencie. – Jego tragiczna śmierć to było wydarzenie dramatyczne. Wspólna żałoba, jej publiczne przeżywanie jest wielkim znakiem ważności, głębokości znaczenia tego wokół czego była ogłoszona – mówi prof. Nęcki.

Jego zdaniem dramat publicznie wykonanej egzekucji poruszył ludzi, nie tylko z powodu śmierci człowieka –prezydenta Gdańska, ale i z powodu momentu w jakim to się wydarzyło.

– Ta przedłużona, jak na nasze obyczaje żałoba, odpowiada emocjonalnej, społecznej i kulturowej ważności tego tragicznego epizodu – dodaje psycholog społeczny.

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA