Reklama

Kazachstan: Opozycjonista zmarł w celi. "Niewydolność serca"

W areszcie w Kazachstanie zmarł w celi działacz opozycji Dulat Agadil. Władze podkreślają, że opozycjonista zmarł z przyczyn naturalnych - przyczyną śmierci miała być, według komunikatu władz, ostra niewydolność serca.

Publikacja: 07.03.2020 09:33

Po śmierci Agadila w areszcie grupa opozycjonistów zgromadziła się przed budynkiem MSW domagając się

Po śmierci Agadila w areszcie grupa opozycjonistów zgromadziła się przed budynkiem MSW domagając się dymisji ministra spraw wewnętrznych, Jerłana Turgumbajewa. Demonstrujący zostali rozproszeni przez policję.

Foto: AFP

arb

Agadil umarł 25 lutego w areszcie w stolicy kraju, mieście Nur-Sułtan. Trafił do aresztu w związku z zarzutem obrazy sędziego i niestosowania się do nakazu sądowego dotyczącego złamania warunków aresztu domowego. Policja zatrzymała go, gdy nie stawił się na przesłuchanie w sprawie obrazy sędziego.

W 2019 roku Agadil brał udział w antyrządowych protestach. Co najmniej dwa razy go aresztowano.

Do coraz liczniejszych antyrządowych demonstracji w Kazachstanie dochodzi od marca 2019 roku, gdy rządzący krajem od momentu uzyskania przez Kazachstan niepodległości Nursułtan Nazarbajew nieoczekiwanie ustąpił z urzędu prezydenta i przekazał władzę Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi. Antyrządowi demonstranci domagają się zmiany rządów w kraju i większych swobód politycznych.

Po śmierci Agadila w areszcie grupa opozycjonistów zgromadziła się przed budynkiem MSW domagając się dymisji ministra spraw wewnętrznych, Jerłana Turgumbajewa. Demonstrujący zostali rozproszeni przez policję.

"Przeprowadzone po śmierci Dulata Agadila dochodzenie medyczne wskazało, że przyczyną śmierci była ostra niewydolność sercowo-naczyniowa. Na ciele aktywisty nie stwierdzono żadnych obrażeń. Z relacji czterech współwięźniów, którzy przebywali w tej samej celi co Agadil, wynika, że był on traktowany zgodnie z obowiązującymi procedurami i poszanowaniem praw człowieka" - głosi komunikat ambasady Kazachstanu w Polsce w sprawie śmierci opozycjonisty.

Reklama
Reklama

- Przeanalizowałem wszelkie okoliczności i zapewniam, że działacz społeczny Dulat Agadil zmarł z powodu niewydolności serca. Wszelkie inny hipotezy są nieuprawnione i sprzeczne z prawdą. Każdy człowiek zasługuje na szacunek, niezależnie od swoich poglądów - oświadczył prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew.

Społeczeństwo
Kłopoty z multikulturowością na antypodach
Społeczeństwo
Pobór wraca do Europy? Francja szykuje się na trudne czasy
Społeczeństwo
Ludwig A. Minelli nie żyje. Założyciel Dignitas miał 92 lata
Społeczeństwo
Lotnisko w Wilnie zamknięte. To kolejny taki przypadek nad Litwą
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Wspomnienie
Nie żyje sir Tom Stoppard, legenda brytyjskiej dramaturgii
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama