fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Brazylia mierzy się z inwazją jadowitych skorpionów

Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Międzynarodowa agencja EFE poinformowała, że Sao Paulo i Rio de Janeiro mierzą się z inwazją skorpionów. Cztery gatunki tych zwierząt są bardzo jadowite i stanowią zagrożenie dla życia człowieka.

Skorpiony coraz częściej dostosowują się do miejskiego życia w Brazylii. Wraz z nadejściem lata władze zmuszone zostały do podjęcia walki z tymi stawonogami. 

Eksperci uważają, że za dwunastokrotny wzrost liczby ukąszeń i przypadków zgonów w Brazylii w latach 2000-2018 od jadu skorpiona, odpowiedzialna jest ”żywiołowa ekspansja” miast. Buduje się w nich domy oraz osiedla na terenach, które nie są przygotowane do takiej zabudowy, co sprawia, że pojawiają się w nich karaluchy, pająki, czy inne owady, które są pokarmem skorpionów. - Całe Sao Paulo jest zajęte przez robale - powiedział w rozmowie z agencją EFE biolog Denis Cândido, który od ponad 30 lat pracuje w Butantan Institute, ośrodku badawczym przygotowującym antidotum na jad skorpionów. - Wysokie temperatury i wilgotność powietrza zwiększają aktywność skorpionów, które przyciągane są przez swoją ofiarę - karaluchy, świerszcze i pająki - i podróżują w poszukiwaniu nowych miejsc schronienia - dodał. Mężczyzna podkreślił także, że warunki te stymulują reprodukcję skorpiona. - Tym bardziej, że żółty skorpion, najbardziej śmiercionośny w Brazylii, jest partenogenetyczny, co oznacza, że ??samica tego gatunku może rozmnażać się bez samca - dodał. 

W 2018 roku w Brazylii odnotowano ponad 156 tysiecy przypadków ukąszeń człowieka przez skorpiona. W ich następstwie miały miejsce 94 zgony. 

Cztery gatunki skorpionów stanowią niebezpieczeństwo dla życia człowieka ze względu na swój jad. Są to brunatny skorpion Tityus Bahiensis, czarny skorpion Tityus Obscurus występujący na terenach Amazonii, żółty Tityus Stigmurus żyjący w północno-wschodniej Brazylii oraz żółty Tityus Serrulatus.

W Butantan Institute naukowcy przetrzymują niebezpieczne gatunki skorpionów i co trzy miesiące wydobywają ich jad, aby przygotować antidotum.

Cândido podkreśla, że głównym objawem użądlenia skorpiona jest „gwałtowny ból” spowodowany przez jad, który wpływa na układ nerwowy ofiary. Mogą towarzyszyć mu powikłania, takie jak nudności czy trudności w oddychaniu. Choć ukąszenia skorpiona są niezwykle bolesne, w 95 proc. przypadków nie zagrażają one bezpośrednio życiu człowieka. 

Źródło: EFE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA