fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Belgia: Możliwa legalna aborcja do 18. tygodnia. Biskupi protestują

stock.adobe.com
Belgijski episkopat protestuje przeciw propozycji zliberalizowania przepisów, wedle której legalna stałaby się aborcja do 18. tygodnia, czyli początku piątego miesiąca ciąży.

Wedle obecnie obowiązujących przepisów, w przypadkach, gdy życie kobiety nie jest zagrożone, aborcja jest w Belgii dozwolona do 12. tygodnia ciąży, a kobiety obowiązuje sześciodniowy okres "refleksji".

W tym tygodniu w belgijskim parlamencie rozpoczną się prace nad projektem liberalizującym przepisy, popieranym przez partie lewicowe i liberalne. Projekt przewiduje legalną aborcję do 18. tygodnia ciąży oraz skrócenie czasu "refleksji" do dwóch dni.

Zwolennicy zmian mają nadzieję na przegłosowanie zmian do końca roku. Ich zdaniem, wydłużenie okresu, w którym aborcja jest legalna, zniechęci obywatelki Belgii do jeżdżenia do Holandii, gdzie ciążę można przerywać do 21. tygodnia.

Postulowana liberalizacja przepisów aborcyjnych spotkała się z krytyką belgijskiego episkopatu. Zdaniem biskupów, przyjęcie projektu będzie równoznaczne nie tylko ze zmianami w praktykach aborcyjnej, ale zmieni także znaczenie przerywania ciąży.

"Aborcja stanie się zwykłym zabiegiem" - zaznaczyli hierarchowie. Ich zdaniem, zalegalizowanie aborcji do 18. tygodnia ograniczy wolność sumienia. "Jeśli aborcja będzie traktowana jak zabieg medyczny, stanie się prawem. Kto będzie poddawał w wątpliwość jej zasadność lub odmówi jej wykonania, będzie musiał za to odpowiedzieć" - dodali podkreślając, że prawo gwarantuje ochronę godności i życia każdej jednostki. "Czy nie dotyczy to wschodzącego życia? Dlaczego udawać, że to jeszcze nie życie? Dlaczego te pytania tak rzadko pojawiają się w debacie?" - spytali.

Biskupi ocenili jako niezrozumiałe, że "tak ważna i delikatna kwestia" jak projekt zmian w prawie aborcyjnym jest przeprowadzana "tak szybko" i bez uprzedniej głębokiej debaty.

Aborcja w Belgii została zalegalizowana w 1990 r.

Źródło: Crux
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA