Studenci z Tampere "nie są gotowi na rezygnację z wołowiny"

W Tampere Juvenes, firma zarządzająca jadłodajniami na miejskich uniwersytetach poinformowała, że nie jest gotowa zrezygnować z serwowania studentom wołowiny. Tymczasem Uniwersytet w Helsinkach przestanie podawać wołowinę studentom, aby zmniejszyć udział uczelni w emisji CO2.

Aktualizacja: 16.10.2019 12:26 Publikacja: 16.10.2019 12:03

Studenci z Tampere "nie są gotowi na rezygnację z wołowiny"

Foto: AFP

Juvenes informuje, że wieprzowina stanowi 3 proc. posiłków mięsnych podawanych w jadłodajniach na uczelniach w Tampere, a 90 proc. mięsa wołowego serwowanego studentom pochodzi z Finlandii.

Jak mówi dyrektor Juvenes "w oparciu o sygnały uzyskiwane od klientów, nie są oni gotowi zrezygnować z wołowiny w ogóle w tradycyjnych posiłkach takich jak klopsy, czy zapiekanka z makaronem". - Ponadto mamy wielu zagranicznych klientów, którzy nie mogą jeść wieprzowiny (jedzenie mięsa wieprzowego jest zakazane m.in. w judaizmie i islamie).

Firma Juvenes prowadzi również jadłodajnie działające przy uczelniach w Turku, Oulu, Vaasa, Pori i Raumie.

Tymczasem Uniwersytet w Helsinkach wycofuje wołowinę z menu w swoich jadłodajniach. Wołowina zostanie zastąpiona wieprzowiną, mięsem drobiowym i wegetariańskimi oraz wegańskimi alternatywami. Zmiany w menu wejdą w życie od lutego.

Jadłodajniami UniCafe zarządza związek studentów Uniwersytetu w Helsinkach. 

Leena Pihlajamäki, dyrektor operacyjna UniCafe wyjaśnia, że w ten sposób spółka "znacząco zmniejszy emisję CO2" związaną z serwowaniem posiłków studentom. Z kalkulacji spółki wynika, że usunięcie wołowiny z menu zmniejszy emisję CO2 związaną z przygotowywaniem posiłków o 11 proc. Placówki UniCafe serwują 10 tys. lunchów dziennie.

Obecnie wieprzowina stanowi ok. 15 proc. mięsa wykorzystywanego do produkcji posiłków w placówkach UniCafe. Pihlajamäki zapewnia jednak, że po wycofaniu wołowiny z menu "wielu klientów nie zauważy nawet różnicy" w smaku dań.

Do końca 2020 roku UniCafe chce zwiększyć sprzedaż potraw wegetariańskich i wegańskich, tak aby stanowiły one 50 proc. wszystkich posiłków serwowanych w placówkach (obecnie jest to 40 proc.).

Społeczeństwo
Walka z gwałtami zakończyła się porażką. Władze zamykają więzienie w USA
Społeczeństwo
5 milionów osób o krok od śmierci głodowej. Kryzys humanitarny w Sudanie
Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"