fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Smakowe e-papierosy będą zakazane

AFP
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ogłosiła, że wkrótce wprowadzi zakaz używania smakowych produktów do e-papierosów. To reakcja na epidemię choroby płuc, w wyniku której zginęło sześć osób.

W rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu Donald Trump powiedział, że on i pierwsza dama byli zaniepokojeni, jako rodzice, o falę kolejnych przypadków zachorowań.

- Oboje o tym czytaliśmy. Ludzie umierają z powodu e-papierosów - powiedział amerykański prezydent.

Trumpowi towarzyszył Sekretarz ds. Zdrowia Alex Azar. Zapowiedział, że jego agencja w nadchodzących tygodniach przedstawi przepisy dotyczące zakazu. - Wszystkie smaki e-papierosów inne niż smak tytoniu będą musiały zniknąć z rynku - poinformował.

Dane z 2019 r. wskazują, że ponad jedna czwarta uczniów szkół średnich w USA używała e-papierosów w ciągu ostatnich 30 dni, a zdecydowana większość zgłosiła używanie smaków owocowych, mentolowych lub miętowych.

"Jeśli okaże się, że nieletni przerzucają się na smaki tytoniowe, zrobimy wszystko, co konieczne, aby uporać się z tym problemem" - zapowiedział Azar na Twitterze.

Wiadomość ta uderzyła w szybko rozwijającą się branżę e-papierosów. W 2018 r. na całym świecie była warta już ok. 10,2 mld dolarów.

W ostatnim czasie ponad 450 osób, które korzystały z e-papierosów, zgłosiło się z objawami problemów z oddychaniem i bólem w klatce piersiowej. Kilku nastolatków wprowadzono w stan śpiączki. Jeden z pacjentów może wymagać przeszczepu płuc.

Władze federalne muszą jeszcze zidentyfikować substancję wspólną odpowiedzialną za wszystkie przypadki. 

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA