fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Siedmiolatkowi usunięto ponad pół tysiąca zębów

stock.adobe.com
Lekarze usunęli siedmioletniemu mieszkańcowi Indii 526 zębów. Po operacji pacjent czuje się dobrze.

Zabieg - bezpłatnie - przeprowadzili lekarze z Saveetha Dental College w Ćennaj, czwartej pod względem liczby ludności aglomeracji w Indiach.

Gdy chłopiec o imieniu Ravindranath miał trzy lata, rodzice zauważyli u niego opuchliznę prawego policzka. - Zabraliśmy go do szpitala, ale personel nie mógł go nakłonić, żeby usiadł spokojnie i dał się zbadać. Nie przejmowaliśmy się, myśleliśmy - to przecież małe dziecko - powiedział ojciec chłopaka, handlowiec S. Prabudoss.

Opuchlizna się powiększała. Rodzicom polecono wizytę w Saveetha Dental College. Przeprowadzona tam tomografia oraz prześwietlenie wykazały, że w żuchwie dziecka rośnie bardzo dużo małych zębów. Rodzice natychmiast zgodzili się na przeprowadzenie operacji. Przekonanie siedmioletniego chłopca o konieczności dokonania zabiegu było trudniejsze i zajęło lekarzom kilka godzin.

Gdy Ravindranath dał się przekonać, chirurdzy przystąpili do dzieła. Operacja trwała prawie pięć godzin. Ze szczęki chłopca usunięto 526 zębów o rozmiarach od 0,1 mm do 15 mm.

- Te zęby wyglądały jak perły w małżach. Nawet najmniejsze miały koronę, korzeń i były otoczone szkliwem - powiedziała patolog dr Prathibha Ramani. - Nigdy nie spotkaliśmy się z tak dużą liczbą zębów w jednym miejscu - dodała.

Według lekarzy, chłopiec padł ofiarą zębiaka złożonego, odmiany łagodnego guza nowotworowego. Prawdopodobieństwo nawrotu jest niskie. Lekarze nie byli w stanie określić przyczyn wystąpienia choroby. Jako możliwe źródła wskazali uwarunkowania genetyczne lub wpływ promieniowania masztów nadawczych telefonii komórkowej.

Chłopcu pozostało 21 zdrowych zębów. Rekonstrukcja kości żuchwy okazała się niepotrzebna. W operowanym miejscu pacjentowi mogą nie wyrosnąć stałe zęby trzonowe.

Źródło: Times of India
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA