fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Piotrków Trybunalski: Zagrożenie epidemiologiczne.

AdobeStock
Oddział wewnętrzny w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim został zamknięty ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wywołane pojawieniem się bakterii New Delhi.

Jak informuje portal epiotrkow.pl, pacjentka, u której wykryto bakterię New Delhi została przyjęta na oddział 31. października. Kobieta trafiła do izolatki, gdy potwierdzono, że jest nosicielką bakterii.

- Wykryliśmy bakterię w trakcie badań przesiewowych wykonywanych przy przyjęciu do szpitala. Z naszych wstępnych informacji wynikało, że jest to bakteria antybiotykoodporna. Przesłaliśmy wyniki do Krajowego Ośrodka Referencyjnego Lekowrażliwości Drobnoustrojów i stamtąd otrzymaliśmy potwierdzenie, że mamy do czynienia z New Delhi - powiedziała Aneta Baranowska, zastępca dyrektora Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie w rozmowie z portalem epiotrkow.pl. - Pacjentka została umieszczona w izolatce, wstrzymane zostały  zarówno przyjęcia na oddział, jak i odwiedziny. Zawiadomiliśmy Łódzki Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski i okoliczne szpitale - dodała. 

Czytaj także: Superbakterie zabiły 33 tys. Europejczyków

 

 

 

Oddział wewnętrzny szpitala będzie nieczynny do odwołania.

New Delhi jest superbakterią, która oporna jest na działanie wszystkich antybiotyków. Oznacza to, że nie można wyleczyć wywoływanych przez nią śmiertelnie groźnych chorób. Można się nią zarazić drogą kropelkową, drogą pokarmową, poprzez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami oraz poprzez nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego w szpitalach.

Zakażenia tą bakterią są w Polsce notowane są od roku 2012. W roku ubiegłym najwięcej przypadków zdiagnozowano w województwach mazowieckim, podlaskim oraz warmińsko–mazurskim. 

Źródło: epiotrkow.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA