fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Indonezja: Szczepionka uznana za sprzeczną z islamem

123RF
Rada Ulemów Indonezji, najwyższa rada islamska w Indonezji, obłożyła fatwą szczepionkę przeciwko odrze i różyczce uznając ją za "haram", czyli zakazaną dla wyznawców islamu.

Rada Ulemów uzasadniając swoją decyzję podkreśliła, że szczepionka zawiera "komórki świńskie i ludzkie", w związku z czym jest "nieczysta" i żaden muzułmanin nie powinien po nią sięgać.

Na czele Rady Ulemów Indonezji stoi Ma'ruf Amin, którego niedawno prezydent Indonezji, Joko Widodo, ogłosił kandydatem na wiceprezydenta kraju w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Mimo obłożenia szczepionki fatwą stosowanie przez muzułmanów szczepionki zostało dopuszczone przez Radę Ulemów do czasu pojawienia się na rynku alternatywy dla zakazanej szczepionki.

- Znaleźliśmy się w sytuacji, w której nie mamy wyboru... Nie ma jeszcze szczepionki, która byłaby 'halal' - mówi przedstawiciel Rady Ulemów w rozmowie z CNN Indonesia. Dodaje, że organizacje religijne zdają sobie sprawę, z niebezpieczeństwa związanego z odchodzeniem od szczepienia dzieci.

Mimo to, jak alarmuje CNN Indonezja, w niektórych indonezyjskich miastach zakazano już stosowania szczepionki, jeszcze przed obłożeniem jej fatwą przez Radę Ulemów.

W Indonezji fatwa nie jest w żaden sposób sankcjonowana przez prawo, ale wielu mieszkańców kraju bardzo liczy się ze zdaniem Rady Ulemów.

Źródło: abc.net.au
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA