fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Pary, które się kłócą, nie rozwodzą się

AdobeStock
Badania wykazały, że pary, które potrafią się kłócić, częściej ze sobą zostają.

Pary, które się ze sobą kłócą, mają 10 razy większe szanse na szczęśliwe relacje niż ci, którzy zamiatają trudne sprawy pod dywan - wynika z badania przeprowadzonego na prawie 1000 dorosłych osób.

- Wiele par błędnie uważa, że ??unikanie omawiania drażliwych kwestii będzie korzystne dla ich związku - powiedział Joseph Grenny, współautor bestsellera „Crucial Conversations”. - Ale największym błędem, jaki popełniają pary, jest unikanie kłótni. Czujemy coś, ale nic nie mówimy - dodaje.

Jak podkreślił Grenny, ludzie starają się unikać trudnych rozmów, gdyż „są świadomi ryzyka mówienia, ale nie są świadomi ryzyka braku mówienia”. - Mierzymy tylko bezpośrednie i oczywiste ryzyko, nie biorąc pod uwagę długoterminowych kosztów dla intymności, zaufania i związku - zaznaczył.

Więcej niż czterech na pięciu respondentów ankiety twierdzi, że słaba komunikacja odegrała dużą rolę w związkach, które się im nie udały.

Połowa ankietowanych, jako przyczynę zakończonego związku wymieniła słabą komunikację. Grenny podkreśla, że jeden na pięciu respondentów uważa, że ??jest winny, gdy rozmowa idzie kiepsko. - Najbardziej nieuświadomione pary, które popełniają błędy, nie biorą emocjonalnej odpowiedzialności za swoje uczucia - powiedział. - Uważamy, że to inni sprawiają, że czujemy się tacy, jakimi jesteśmy i nie dostrzegamy naszej roli w naszych własnych emocjach. Właśnie dlatego, kiedy omawiamy nasze obawy z ukochaną osobą, tak często jesteśmy obarczani winą i prowokujemy defensywę - podkreślił.

Grenny powiedział także, że trzema najtrudniejszymi tematami dla par do dyskusji są seks, finanse i irytujące nawyki.

Sukces relacji zależy od sposobu, w jaki poruszamy delikatne kwestie - powiedział. - Prawdziwa miłość wymaga pracy. Prawdziwa intymność to nie tylko miłość, ale także prawda. A istotne rozmowy są narzędziem do ujawniania prawdy w sposób, który przyspiesza poczucie intymności, zaufania i związku - zaznaczył.

Jak kłócić się ze swoim partnerem, według Josepha Grenny'ego?

  • Zarządzaj swoimi myślami

  • Zmiękcz swoje sądy, pytając siebie, dlaczego rozsądna, racjonalna i przyzwoita osoba zrobiłaby to, co robi twój partner

  • Upewnij się, zanim będziesz się skarżyć

  • Nie zaczynaj od zanurzenia się w problemie. Najpierw pokaż swojemu partnerowi, że go szanujesz i zaopiekujesz się nim

  • Zacznij od faktów

  • Pozbądź się oskarżycielskiego, osądowego i podżegającego języka

  • Bądź ostrożny, ale uczciwy

  • Po przedstawieniu faktów powiedz partnerowi, dlaczego się martwisz. Nie rób tego w formie oskarżenia. Podziel się tym z opinią

  • Zaproś do dialogu

  • Jeśli jesteś otwarty na kontakt ze swoim partnerem i on będzie bardziej otwarty na kontakt z Tobą

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA