fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwedzi: Ratujcie klimat, miejcie mniej dzieci

Fotorzepa, Piotr Guzik
Badacze ze Szwecji wskazali na cztery rzeczy jakie ludzie powinni zrobić, aby powstrzymać emisję CO2 i zatrzymać zmiany klimatyczne. Jeden z punktów brzmi: rodziny powinny być mniejsze.

Artykuł na ten temat ukazał się w magazynie "Environmental Research Letters".

- Ustaliliśmy, ze są cztery działania, które mogą skutkować istotnym zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla: jedzenie diety opartej na warzywach; unikanie latania samolotami, rezygnacja z samochodu i decydowanie się na mniejszą liczbę dzieci - mówi Seth Wynes z Uniwersytetu w Lund.

- Dla przykładu - rezygnacja z samochodu zmniejsza emisję CO2 o 2,4 tony rocznie, a dieta wegetariańska - o 0,8 ton - wyliczał Wynes. Z kolei rezygnacja z lotu samolotem to "oszczędność" rzędu 1,6 ton przy CO2 przy jednym locie.

Największą "oszczędność" daje jednak rezygnacja z posiadania dziecka - przekonują szwedzcy uczeni. Jedno dziecko mniej w rodzinie to roczna emisja CO2 niższa o 58,6 ton.

- Jedna amerykańska rodzina, która zdecyduje się na posiadanie jednego dziecka mniej zapewni nam taką samą redukcję emisji CO2, jak 684 nastolatków, którzy będą wierni idei recyclingu przez całe życie - powiedział Wynes.

Badacze przekonują, że obecnie edukacja proekologiczna nie uwzględnia tych - najbardziej efektywnych - metod redukcji emisji CO2.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA