fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Hiszpania: Uczniowie na stadion, uczennice szydełkują. Czy to seksizm?

Flickr
Szkoła z Alcorcón, przedmieściem Madrytu, stała się obiektem postępowania, które ma wyjaśnić, czy oferowanie uczniom wycieczki na stadion Realu Madryt, w czasie gdy dziewczynki miały udać się do jadłodajni dla ubogich. Poza tym w szkole zorganizowano zajęcia dodatkowe z szydełkowania - wyłącznie dla dziewcząt.

Chodzi o prywatną szkołę katolicką im. Jana Pawła II, która otrzymuje dotacje od regionalnego departamentu edukacji w Madrycie. W związku z tym, że szkoła jest współfinansowana ze środków publicznych, inspektorzy z departamentu sprawdzą teraz, czy nie dochodzi w niej do przejawów dyskryminacji płciowej.

Szkoła im. Jana Pawła II jest jedną z 18 szkół prywatnych w regionie Madrytu, otrzymujących dotacje ze środków publicznych, w której stosuje się segregację płciową - istnieją klasy wyłącznie męskie i wyłącznie żeńskie.

Zaniepokojenie wzbudził jednak fakt, że chłopcom uczęszczającym ze szkoły zaproponowano wycieczkę na stadion Realu Madryt, podczas gdy dziewczynki mogły się w tym czasie udać do jadłodajni dla ubogich. Ponadto w szkole zorganizowano zajęcia dodatkowe z szydełkowania wyłącznie dla dziewcząt.

Teraz inspektorzy z departamentu edukacji sprawdzą te doniesienia - i mogą wymierzyć szkole grzywnę, ponieważ zgodnie z prawem powinna ona stwarzać takie same możliwości chłopcom, jak i dziewczynkom.

To nie pierwszy raz, gdy szkoła staje się obiektem krytyki ze strony opinii publicznej.

W 2016 roku jej dyrektor, Carlos Martinez, zapłacił karę za rozesłanie listu do rodziców, w którym porównał prawo nakazujące szkołom organizowanie pogadanek dotyczących tożsamości płciowej do "fanatycznego terroryzmu".

Źródło: thelocal.es
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA