fbTrack

Smog

Antysmogowy bieg pod Wawelem

AdobeStock
AirRun – bieg w maskach antysmogowych na dystansach 5 i 10 km odbędzie się dziś w Krakowie. Weźmie w nim udział tysiąc biegaczy.

Impreza ma zwrócić uwagę, na to, że warto sprawdzać jakość powietrza i wykorzystywać dostępne sposoby, aby chronić zdrowie przed smogiem.

AirRun to element kampanii społecznej „Wiem, czym oddycham" prowadzonej przez Fundację Aviva, która dołączyła do organizatorów „Dni Spirometrii", które były organizowane na początku października.

Krakowski bieg wystartował o godz. 11 na Bulwarach Wiślanych pod Wawelem, a jego trasa będzie prowadziła wzdłuż Wisły. Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy z maską antysmogową.

– Zapobiegają one przedostawaniu się niebezpiecznych drobinek PM2,5 i PM10 do organizmu. Podczas dużego stężenia zanieczyszczenia powietrza, najlepiej jest ograniczyć czas, który spędzamy na zewnątrz. Dzięki masce nie trzeba chować się w domu – mówią organizatorzy biegu.

Podkreślają, że jakość powietrza, którymi oddychamy, ma znaczenie, a biegacze wiedzą o tym najlepiej.

- Niech maska antysmogowa stanie się elementem naszej codziennej garderoby. Wtedy kiedy biegamy, robimy zakupy, jeździmy do pracy. Kiedy normy powietrza są przekroczone – apeluje Joanna Jóźwiak, lekkoatletka i ambasadorka biegu.

Na miejscu będzie można bezpłatnie zbadać płuca w dwóch spirobusach. Na stronie: wiemczymoddycham.pl trwa głosowanie w konkursie na 100 zewnętrznych czujników jakości powietrza.

Przedstawiciele społeczności lokalnych zgłosili prawie 2000 proponowanych lokalizacji czujników, w tym ponad 200 szkół. Czujniki zostaną zamontowane w 100 miejscach, które zdobędą największe poparcie w głosowaniu, które trwa do 5 grudnia.

Dodatkowo, 50 szkół podstawowych z największą liczbą głosów w skali kraju otrzyma wewnętrzne sensory jakości powietrza. Pierwsza edycja konkursu (listopad-grudzień 2017 r.) zwiększyła liczbę czujników w kraju o 300.

Urządzenia  przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń, które można śledzić na komputerze lub smartfonie. W sezonie smogowym 1,7 mln użytkowników odwiedza średnio miesięcznie stronę www.airly.eu, żeby sprawdzać jakość powietrza, a 100 tysięcy osób pobrało specjalną aplikację.

To nie pierwszy bieg w maskach w Krakowie, gdzie stężenie pyłów zawieszonych jest jednym z najwyższych w Polsce. Pierwsze podobne imprezy organizowano tam już trzy lata temu. Biegi w maskach organizowano też w Warszawie czy w Lublinie.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL