fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Policja - Można kręcić, ale nie przeszkadzać

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Policjantów można filmować, ale nie można im utrudniać prowadzonych czynności – przypomina MSWiA.

Sfilmowanie momentu zatrzymania przez policję na wrocławskim rynku Igora S., który następnie zmarł w komisariacie, wpłynęło na negatywny wizerunek policji. Na portalach społecznościowych można znaleźć dziesiątki filmów nagranych przez przypadkowe osoby, które dokumentowały działania policji. Niektóre pokazują ich bezradność w trakcie interwencji.

Poseł Marek Biernacki (PO) w interpelacji skierowanej do szefa MSWiA przypomniał, że „znakomita większość publikowanych nagrań przedstawia w niekorzystnym świetle funkcjonariuszy, stając się często podstawą do formułowania daleko idących oskarżeń o niekompetencję, o luki w wyszkoleniu, wreszcie o umyślne popełnianie przez nich przestępstw". Dlatego też poprosił szefa resortu spraw wewnętrznych m.in. o stanowisko w sprawie legalności rejestrowania publicznie podejmowanych przez funkcjonariuszy czynności, a także szkolenia organizowane w tym zakresie dla funkcjonariuszy. Czy przypadki pokazywane przez media są przedmiotem analizy przełożonych? – docieka poseł Biernacki.

Z odpowiedzi przygotowanej przez Jarosława Zielińskiego, wiceministra spraw wewnętrznych, wynika, że z obowiązujących przepisów nie wynika, aby czynności podejmowane przez policjantów w zakresie legitymowania osób oraz dokonywania kontroli osobistej objęte były zakazem ich rejestrowania przez osoby uczestniczące w czynnościach. „Niemniej nagrywanie interweniujących policjantów nie może utrudniać wykonywania zgodnych z prawem czynności, które są prowadzone na miejscu zdarzenia lub interwencji" – przypomniał. Ujawnił on, że w reakcji na informacje medialne przedstawiające w niekorzystnym świetle interweniujących policjantów przygotowane zostały filmy instruktażowe obrazujące realizację przez policjantów podstawowych czynności służbowych. Zieliński poinformował, że filmy instruktażowe zostały przekazane do komendantów wojewódzkich policji „z poleceniem wykorzystania udostępnionych materiałów, w szczególności podczas odpraw służbowych oraz w ramach lokalnego doskonalenia zawodowego".

„Przygotowany materiał filmowy prezentuje m.in. czynności służbowe związane z legitymowaniem osób, dokonywaniem kontroli osobistej, zatrzymywaniem osób, użyciem środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, a także przeprowadzaniem interwencji dotyczącej przemocy w rodzinie" – opisał wiceminister Zieliński. 

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA