fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Afganistan: Polscy komandosi pomogli w akcji

Wikimedia Commons
Żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów uczestniczyli w operacji opanowania talibskiego więzienia w afgańskiej prowincji Helmand.

– 11 osób więzionych przez talibów zostało odbitych przez jednostki afgańskie przy współudziale polskich wojsk specjalnych – poinformował minister obrony Antoni Macierewicz. Rozbite zostało więzienie w miejscowości Nakilabad-Kalay opanowanej przez talibów.

Uwolniono czterech policjantów, dwóch żołnierzy oraz pięciu cywilów, którzy – jak podkreślił Macierewicz – byli więzieni i torturowani przez cztery miesiące.

Polscy żołnierze nie uczestniczyli w działaniach bojowych, ale koordynowali i wspierali tę operację. Byli też na miejscu, zostali przetransportowani amerykańskimi śmigłowcami. Z powietrza cały teren operacji był zabezpieczany m.in. przez samolot rozpoznania elektronicznego. Operacja uwolnienia zakładników trwała 6 godzin. Została przeprowadzona w nocy z 26 na 27 maja.

Bezpośrednio w odbiciu zakładników uczestniczyli afgańscy żołnierze z oddziału antyterrorystycznego ATF-444, którzy zostali wyszkoleni przez naszych komandosów. Operację wspierali także żołnierze Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Jak podkreślił dowódca operacyjny Sił Zbrojnych gen. Sławomir Wojciechowski, operacja została przeprowadzona bez strat. – Zgodnie z naszym mandatem siły specjalne szkolą, asystują i w razie potrzeby pomagają w operacjach wojsk afgańskich – dodał generał.

Żołnierze wojsk specjalnych z Lublińca stacjonują w bazie w Kandaharze, wchodzą w skład zespołu doradców bojowych SOAT – 50 (Special Operations Advisory Team). W tej chwili w Afganistanie jest 200 polskich żołnierzy, którzy uczestniczą w misji NATO „Resolute Support". Lublinieccy komandosi przejęli szkolenie ATF-444 po Litwinach, gdy ten kraj wycofał swoich żołnierzy z misji afgańskiej.

Żołnierze z tej jednostki od 2010 r. w ramach misji ISAF tworzyli w Afganistanie samodzielny poddodział TF-50 (Task Force 50), który szkolił afgańską jednostkę antyterrorystyczną, tzw. Tygrysy z Ghazni. Uczestniczyli oni też w licznych operacjach bojowych. Z naszych informacji wynika, że w latach 2010–2014 komandosi z Lublińca przeprowadzili łącznie 1038 operacji w terenie, zatrzymali 15 terrorystów, znajdujących się na szczytach list osób najbardziej poszukiwanych, zlikwidowali 13 terrorystów, uwolnili 3 zakładników, przejęli 78,2 t materiałów wybuchowych.

Uczestniczyli m.in. w ujęciu mułły Dawood, mułły Abdula Wakhila, brali udział w zdobyciu urzędu pocztowego w prowincji Paktika (uwolnili zakładników), a także w rozbiciu oddziału Zia Mohammada.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA