Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie udzielenia zgody na podpisanie umowy między rządem RP a rządem Republiki Argentyńskiej o współpracy obronnej. Co w niej się znajdzie i czy obejmuje ona zakup uzbrojenia - zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Umowa między Rządem RP a Rządem Republiki Argentyńskiej o współpracy obronnej ma charakter ramowy i jej celem jest określenie zasad, obszarów i form wzajemnej współpracy obu partnerów. Dokument będzie pierwszą umową o wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności, jaką Polska zawrze z Argentyną. Wśród obszarów współpracy wskazanych w umowie można wymienić m.in. politykę obronną i politykę zbrojeniową, współpracę przemysłów obronnych, cyberobronę, a także współdziałanie w misjach poszukiwawczych i ratownictwa bojowego oraz operacjach pokojowych" - odpowiedziało "Rzeczpospolitej" Centrum Operacyjne MON.

I doprecyzowało : "biorąc pod uwagę ramowy charakter umowy oznacza to, że nie będzie ona dotyczyć konkretnych projektów". "Tworzy to możliwości poszukiwania i realizacji projektów, które obie strony uznają za korzystne" - dodał MON.

Techniczna kwestia podpisania umowy czyli osoby podpisującej oraz daty i miejsca tego wydarzenia, będzie przedmiotem ustaleń ze stroną argentyńską. "Tradycyjnie umowy o współpracy w dziedzinie obronności podpisuje, w imieniu Rządu RP, Minister ON (ewentualnie inna osoba upoważniona przez Premiera) podczas bezpośrednich spotkań czy też wizyt lub też korespondencyjnie poprzez kanały dyplomatyczne" - dodało Ministerstwo Obrony Narodowej.