Służby mundurowe

Gorzów Wielkopolski: Prokuratura bada sprawę pożaru katedry

PAP/ Lech Muszyński
- Mimo że śledztwo nie zostało jeszcze formalnie wszczęte, prokuratura już prowadzi czynności w związku z pożarem wieży gorzowskiej katedry – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim Roman Witkowski.

Obecnie śledczy wykonują tzw. "czynności w niezbędnym zakresie", które mogą poprzedzać wszczęcie każdego postępowania. Witkowski zaznaczył, że śledztwo najprawdopodobniej formalnie zostanie wszczęte jeszcze w poniedziałek lub w ciągu kilku najbliższych dni, ale - jak zastrzegł - jest to decyzja czysto formalna, ponieważ śledczy już badają sprawę.

- Wstępne czynności polegają na przesłuchaniu w charakterze świadka osób, które mogą mieć jakąś wiedzę na temat tego zdarzenia, lub np. o kwestiach związanych z samą katedrą. W tym mają wiedzę dotyczącą np. jakichś zabezpieczeń, instalacji – powiedział PAP Witkowski.

Dodał, że w najbliższym czasie mają zostać przeprowadzone także oględziny miejsca pożaru, obecnie jednak ze względów bezpieczeństwa śledczy nie mają możliwości wejścia do katedry.

- Dopiero kiedy będą znane stosowne opinie biegłych ze straży pożarnej czy inspektorów nadzoru budowlanego, które pozwolą na wejście ludzi do katedry, wówczas będą mogły być przeprowadzone oględziny miejsca tego pożaru – podkreślił Witkowski.

Jak wskazał, śledztwo najprawdopodobniej zostanie wszczęte z art. 163 Kodeksu karnego głoszącego: "kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać (...) wypadku pożaru (...) podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. W niedzielę pożar został dogaszony.

Rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Gorzowie Bartłomiej Mądry powiedział PAP w poniedziałek, że na miejscu zdarzenia nadal przebywa 8 zastępów i 18 strażaków, w tym 6 na wysokości.

- Została już zdjęta iglica, najwyższa kopuła oraz wyciągnięty dzwon, który znajdował się u szczytu wieży (...) teraz na wysokości pracuje 6 strażaków, specjalistów ds. ratownictwa wysokościowego oraz sztab komendanta wojewódzkiego i na zabezpieczeniu oczywiście zastęp gaśniczy – mówił Mądry.

Jak dodał, czynności straży pożarnej powinny zakończyć jeszcze w poniedziałek. - Te działania nie mogą być przyśpieszone. Trzeba pamiętać, że są to czynności prowadzone na wysokości, przy użyciu dwóch bardzo wysokich dźwigów – podkreślił.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia usytuowana w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Cześć wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL