fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Kolejne dymisje i postępowania dyscyplinarne po śmierci Igora Stachowiaka

Fotorzepa, Łukasz Solski
W związku ze sprawą śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu, posadę w Komendzie Głównej Policji straciła dyrektor Biura Kontroli Halina Żabowska - informuje TVN24. Komendant wojewódzki we Wrocławiu zapowiada natomiast postępowania dyscyplinarne.

Zadaniem Biura Kontroli KGP jest badanie nieprawidłowości w pracy policjantów na terenie całego kraju.

To funkcjonariusze Biura Kontroli KGP stwierdzili, że użycie tasera wobec Stachowiaka, który miał już na rękach kajdanki, było nadużyciem uprawnień, dlatego już nazajutrz po śmierci wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Z raportu Biura Kontroli, sporządzonego tuż po tragicznej śmierci Stachowiaka, wynika, że nadinsp. Jarosław Szymczyk, nowy komendant główny, polecił, by go informować o efektach postępowania dyscyplinarnego, jakie prowadzono w sprawie Łukasza R., policjanta, który użył paralizatora. Nie uczyniono tego i po trzech miesiącach przełożeni zgodnie z prawem musieli odwiesić funkcjonariusza.

Dyrektor Biura Kontroli jest kolejną osobą zdymisjonowaną po materiale TVN24 na temat śmierci Igora Stachowiaka. Wcześniej posady stracili: komendant komisariatu Stare Miasto, komendant miejski we Wrocławiu oraz komendant wojewódzki.

Nowym szefem Biura Kontroli KGP został mł. insp. Dariusz Szuba, wcześniej kierujący komórka kontroli w KWP w Kielcach.

Nowy komendant wojewódzki zapowiada postępowania dyscyplinarne

Policjant, który wyjaśniał sprawę śmierci Stachowiaka, będzie miał postępowanie dyscyplinarne - zapowiedział z kolei komendant wojewódzki policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński. W związku ze zdarzeniem, wszczęto także postępowania ws. zwolnienia pięciu funkcjonariuszy wrocławskiej komendy.

- Moją pierwszą decyzją było wszczęcie w stosunku do 5 funkcjonariuszy komendy miejskiej Wrocław-Stare Miasto postępowania administracyjnego w kierunku zwolnienia ich z policji z uwagi na ważny interes służby. Szósty policjant, który brał udział w czynnościach w związku z zatrzymaniem Igora Stachowiaka zwolnił się na własną prośbę z policji w ubiegłym roku - powiedział Trawiński.

Trawiński objął funkcję dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu został powołany na stanowisko w poniedziałek po zdymisjonowaniu m.in. swego poprzednika i jego zastępcy ds. prewencji.

W związku z niedopełnieniem obowiązków ws. śmierci Stachowiaka, postępowania dyscyplinarne obejmą także odwołanego komendanta miejskiego we Wrocławiu i jego zastępcę.

- Poleciłem wszcząć postępowania dyscyplinarne w stosunku do odwołanych, już byłych, komendantów miejskich policji we Wrocławiu oraz zastępcy komendanta miejskiego policji, w związku z niedopełnieniem przez nich czynności, zmierzających do właściwego nadzoru nad prowadzonym postępowaniem, mającym wyjaśnić wszystkiego okoliczności tego tragicznego zdarzenia - powiedział nowy komendant wojewódzki.

Źródło: TVN24, PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA