fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Wybieramy najlepsze szpitale w Polsce

stock.adobe.com
Ranking szpitali wskazuje poszczególnym jednostkom, jak wypadają na tle innych placówek i co powinny poprawić.

Rusza 16. edycja Rankingu Szpitali Rzeczpospolitej. Na naszą prośbę Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oceni poziom usług medycznych w poszczególnych placówkach służby zdrowia.

– Ranking to klasyfikacja według określonych kryteriów, pokazująca listę jednostek oraz zdobyte przez nią miejsce po dokonaniu oceny w oparciu o wyznaczone kryteria. Wykonujemy go po to, by dowiedzieć się, na jakiej pozycji jest konkretna jednostka i jak daleko jej do zakładanego w kryteriach wzorca – mówi Michał Bedlicki, zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Jak dodaje, ranking dostarcza również informacji o tym, co powinno ulec poprawie.

Wagę dobrowolnego poddawania się ocenom i porównywania z innymi podkreśla także dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek rady programowej ogólnopolskiej debaty „Wspólnie dla zdrowia" i dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. – By zbudować zrównoważony system ochrony zdrowia w Polsce, musimy zacząć mierzyć jakość i efektywność szpitali i porównywać je ze sobą – tłumaczy Gałązka-Sobotka. – Tu widać ogromny wkład ogólnopolskiego rankingu szpitali „Rzeczpospolitej", który stanowił pierwszą próbę budowania kultury porównywania placówek. Teraz musimy zdynamizować system mierzenia i przebudować filozofię systemu ochrony zdrowia, w której wyjdziemy z produkowania świadczeń na rzecz wyników zdrowotnych, jakości i doświadczeń pacjentów – mówi.

Ranking „Złota setka", obejmuje 100 wielospecjalistycznych szpitali zabiegowych. Opublikujemy też ranking szpitali monospecjalistycznych, obejmujący dziesięć szpitali zabiegowych, oraz ranking dziesięciu najlepszych szpitali niezabiegowych. Przedstawimy także ranking z podziałem na województwa.

Odbiorcami rankingu są wszyscy zainteresowani aktualnym poziomem funkcjonowania szpitala. To pacjenci, lekarze i pielęgniarki, zarządzający jednostką, właściciele i organy nadzorujące. – Już samo przygotowanie odpowiedzi na pytania postawione w rankingu skłania do zastanowienia się, w jaki sposób funkcjonuje szpital. Pozwala również na zebranie w jednym miejscu informacji o całości funkcjonowania podmiotu – tłumaczy Bedlicki.

Jak opowiada, pierwszym krokiem w przygotowaniu rankingu jest opracowanie ankiety, która będzie rozsyłana do szpitali. Musi być ona przygotowana na podstawie takich kryteriów, by mogła mieć zastosowanie do szpitali o bardzo różnym profilu. – Musimy mieć na uwadze, że w końcowej ocenie znajdą się zarówno szpitale wieloprofilowe, wykonujące skomplikowane procedury operacyjne, jak i szpitale zajmujące się leczeniem określonych jednostek chorobowych. Ponadto kryteria te powinny dostarczać informacji o poziomie bezpieczeństwa danej jednostki – wyjaśnia Bedlicki.

Dlatego też w tym rankingu kryteria zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsza, za którą można uzyskać 360 punktów, dotyczy zarządzania. To takie obszary funkcjonowania szpitala jak: budynki, zarządzanie majątkiem, zasilanie w media i instalacje, systemy informatyczne, zarządzanie, finanse.

Druga grupa to jakość opieki, za którą szpitale uzyskują maksymalnie 230 punktów, czyli jakość usług, certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, analiza zdarzeń i skarg.

W skład trzeciej grupy – opieka medyczna – wchodzą blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostyka, polityka lekowa, personel i jego kwalifikacje. Łącznie można za nią uzyskać 410 punktów.

W sumie szpital może otrzymać w rankingu maksymalnie 1000 punktów. Wygrywa ten, który będzie miał ich najwięcej. – Ranking pozwala na obserwację tendencji zachodzących w polskim szpitalnictwie. I choć nie jest bezpośrednim wyznacznikiem lepszego finansowania szpitala, może być pomocny do udowodnienia, że danej placówce można zaufać – podsumowuje Bedlicki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA