Tomasz Grodzki: Drastyczny wzrost cen leków dla dzieci po przeszczepach

- Z jednej strony rząd ma usta pełne frazesów jak dbamy o dzieci, z drugiej jak spojrzymy na ceny leków potrzebnych dla dzieci przeszczepach, to w marcu te leki były najtańsze, a teraz drastycznie podrożały - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE prof. Tomasz Grodzki, senator Platformy Obywatelskiej.

Aktualizacja: 28.06.2017 10:21 Publikacja: 28.06.2017 10:13

Tomasz Grodzki: Drastyczny wzrost cen leków dla dzieci po przeszczepach

Foto: tv.rp.pl

Po co jest sieć szpitali? - Odpowiedź brzmi: nie wiem, bo to nie jest żadna sieć. To pomysł wymierzony w sektor prywatny - przekonywał senator, a z zawodu chirurg Grodzki. Dodał, że nadal poszczególne oddziały nie mają podpisanych umów.

- Dla mnie jest to klasyka ruchu pozornego, mieszanie łyżeczką herbaty bez dosypywania cukru, od czego ta nie stanie się słodsza - mówił obrazowo senator PO. - Odbieram to jako rozpaczliwe szukanie oszczędności, które odbędzie się kosztem pacjentów - ubolewał gość.

Grodzki mówił, że mimo tendencji wzrostu gospodarki, to de facto nakłady na służbę zdrowia są mniejsze, niż mogłyby być. - Mimo zapowiedzi resortu, zamiast wzrostu nakładów na służbę zdrowia, to jest spadek - powiedział gość.

Senator PO alarmował, że drastycznie rosną ceny leków potrzebnych dla osób, które były poddane przeszczepom narządów. - Z jednej strony rząd ma usta pełne frazesów jak dbamy o dzieci, z drugiej jak spojrzymy na ceny leków po przeszczepach, to w marcu te leki były najtańsze, a teraz drastycznie podrożały - mówił Grodzki.

Dodał, że owszem są tańsze leki w tabletkach, ale dla małych dzieci one się nie nadają i potrzebne są leki w zawiesinie, które można precyzyjniej dawkować. - Rozchwianie dawkowania grozi odrzutem narządu - mówił Grodzki. - Rządy PiS są nieszczęśliwe dla transplantologii. Można je opisać -600 - dodał.

Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego