fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Wojciech Hermeliński o sankcjach karnych dla sędziów

tv.rp.pl
Były sędzia Trybunału Konstytucyjnego i szef Państwowej Komisji Wyborczej - Wojciech Hermeliński - skrytykował pomysł wprowadzenia sankcji dla sędziów „wypaczających bieg wymiaru sprawiedliwości”.

Te niemieckie przewidują, że sędziemu, który wypacza bieg sprawy na korzyść lub niekorzyść strony, grozi kara do pięciu lat więzienia.

Jak powiedział „Rzeczpospolitej" Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS, przeprowadzone były prace analityczne nad zachodnimi regulacji pod kątem zastosowania ich w Polsce, ale nie zapadła jeszcze decyzja o ich wprowadzaniu.

Do tych informacji odniósł się w środę w "Radiu Zet" były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Wojciech Hermeliński. - Władze chcą tutaj odwołać się do paragrafu 339 niemieckiego kodeksu karnego, Strafgesetzbuch, który rzeczywiście wprowadził taki przepis przed laty, ale on był w Niemczech wykorzystywany dla rozliczenia tzw. zbrodniarzy w togach, chodzi tutaj o sędziów hitlerowskich, którzy posyłali do więzienia albo skazywali na śmierć niewinne osoby. A później, po zjednoczeniu Niemiec, też ten przepis był wykorzystywany dla rozliczenia komunistycznych sędziów NRD-owskich - przypomniał sędzia w stanie spoczynku, a zarazem były szef Państwowej Komisji Wyborczej.

Hermeliński stwierdził, że "jest w ogóle skandaliczny przepis, dla mnie to jest oburzające, że tego rodzaju przepisy się w prowadzi, bo po pierwsze to będzie kaganiec dla sędziów, bo istotą tego przepisu jest uniemożliwienie sędziom realizacji wyroku luksemburskiego".

Źródło: radiozet.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA